Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dopadnou ostatní země EU po brexitu? Merkelová má o budoucnosti jasno

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu 29. března oficiálně oznámí, že chce ukončit členství země v Evropské unii. Očekává se, že premiérka požádá dopisem o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o EU a následně předstoupí před britský parlament. Německá kancléřka Angela Merkelová se domnívá, že brexit zůstane jediným exitem a že už žádná země blok neopustí.

Jen několik dní před spuštěním rozhovorů o brexitu poskytla německá kancléřka Merkelová rozhovor německému listu Passauer Neue Presse. V něm například uvádí, že je přesvědčena, že EU již další členské státy neztratí.

„Jednotlivé členské státy samozřejmě mají různé představy o tom, jak utvářet budoucnost, ale celková cesta vpřed je jasná: více spolupráce,“ řekla Merkelová v rozhovoru zveřejněném v pátek.

Je také přesvědčená, že formální britské oznámení o zahájení rozhovorů o odchodu z EU nezastíní summit k 60. výročí EU, který se bude v sobotu konat v Římě. „Věděli jsme, že dopis přijde - ať už to bude o den dříve nebo později, nehraje to roli,“ řekla Merkelová. „Členské státy, které chtějí pracovat na budoucnosti, mohou slavit společně,“ myslí si.

Dodala, že evropští lídři stráví příští roky vyjednáváním o brexitu, ale také ujišťováním se, že EU je „fit pro budoucnost.“

Právě odhodlání pokračovat společně v šest desítek let starém evropském projektu chtějí dát v sobotu v Římě najevo prezidenti a předsedové vlád 27 zemí Evropské unie. Neformální summit přijme deklaraci zdůrazňující, že lídři států chtějí v příštím desetiletí Evropu bezpečnou, prosperující a schopnou uspět ve světové konkurenci, ale také sociálně odpovědnou. „Evropa je naší společnou budoucností," zní poslední věta v návrhu deklarace.

Témata:  Angela Merkelová Brexit

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy