Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budoucí středoškoláci se bojí přijímaček z matematiky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Geometrie, rovnice, zlomky, desetinná čísla, tak tyto matematické „disciplíny“ dělají problémy žákům, kteří se připravují na letos nově zavedené jednotné státní přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Uvedlo to téměř 90 procent lektorů vzdělávací společnosti Tutor, kteří od listopadu připravují zájemce o studium na střední škole.

Dosud prošly přípravnými kurzy necelé čtyři stovky žáků, nové kurzy se rozběhly začátkem března. Podle 85 procent lektorů má většina žáků obavy právě z přijímaček z matematiky.

Dotázaní lektoři ve svých odpovědích dále uvedli, že existuje velký rozdíl mezi žáky 5. tříd jednotlivých škol například při zvládnutí zlomků a desetinných čísel. „Některé děti například ví, že existuje zlomek, ale nikdy neviděly zápis pomocí zlomkové čáry. Desetinná čísla budou na některých školách začínat až nyní, což vnímám jako zásadní problém. Zjistili jsme, že jsou i školy, které toto učivo probírají jen okrajově či až na konci školního roku,“ kriticky konstatovala Jana Syrovátková, lektorka matematiky ve vzdělávací společnosti Tutor, a Lucie Nekolná ze stejné společnosti dodala: „Frekventanti, kteří získali ze vstupního testu pouhé dva body, nejsou výjimkou.“

Pozitivní skutečností je to, že podle většiny lektorů se žáci na přijímací zkoušky připravují zodpovědně. „Hlavně páťáci jsou neuvěřitelně nadšení, mají velký zájem se učit, hlásí se a mají radost, když něco ví. Přišlo mi, že v drtivé většině případů mají velkou snahu dostat se na střední školu, a to nejen proto, že si to přejí jejich rodiče,“ doplnila lektorka Syrovátková. Zájemci mohli vyplnit také online přijímací testy z matematiky a českého jazyka na webových stránkách Tutoru. Z 3370 návštěvníků jich 2260 vyplnilo test z matematiky. V průměru odpovídali do čtyř minut a ze 60 procent byli úspěšní.

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy do oborů zakončených maturitou a víceletá gymnázia proběhnou v polovině dubna. Na jejich výsledky si žáci budou muset počkat zhruba tři týdny, což může znamenat až do začátku května.

Témata:  školství studenti

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy