Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU kritizuje Polsko. Z Varšavy teď přichází hodně ostrý vzkaz

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Polsko se ostře vyhradilo vůči kritice Evropské unie. Ta opakovaně vyjádřila znepokojení nad změnami kolem tamního ústavního soudu. Vydala proto doporučení týkající se pravidel právního státu. Z Varšavy teď přichází hodně ostrý vzkaz.

Polsko ministerstvo zahraničí podle agentury AP uvedlo, že poslalo Evropské unii v reakci na doporučení bloku týkající se právního státu v této zemi dopis. „Jde o poslední krok v patové situaci mezi populistickou varšavskou vládou a úředníky EU obávajícími se oslabování demokratických standardů,“ uvádí agentura.

Ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že jeho odpověď pro Evropskou komisi zdůrazňuje, že se Polsko zavázalo k demokracii, a proto je otevřené návrhům. Obvinilo ale zároveň místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, který silně kritizoval polské kroky, že Polsko marginalizuje a porušuje jeho národní suverenitu.

Vládnoucí strana v Polsku - Právo a spravedlnost (PiS) - po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tu ovšem sami soudci odmítli jako protiústavní.

Spekulovalo se také o tom, že Evropská komise bude chtít Varšavu potrestat nejpřísnějšími sankcemi, které se v takových případech předpokládají, tedy zbavení Polska hlasovacích práv v EU. Polsko ale podle některých komentářů může na svůj odpor doplatit při projednávání rozpočtu EU, kde hrozí, že by mohlo přijít o hodně ze společných finančních fondů.

Témata:  Polsko EU

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy