EU kritizuje Polsko. Z Varšavy teď přichází hodně ostrý vzkaz

Polsko se ostře vyhradilo vůči kritice Evropské unie. Ta opakovaně vyjádřila znepokojení nad změnami kolem tamního ústavního soudu. Vydala proto doporučení týkající se pravidel právního státu. Z Varšavy teď přichází hodně ostrý vzkaz.

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama

Polsko ministerstvo zahraničí podle agentury AP uvedlo, že poslalo Evropské unii v reakci na doporučení bloku týkající se právního státu v této zemi dopis. „Jde o poslední krok v patové situaci mezi populistickou varšavskou vládou a úředníky EU obávajícími se oslabování demokratických standardů,“ uvádí agentura.

Ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že jeho odpověď pro Evropskou komisi zdůrazňuje, že se Polsko zavázalo k demokracii, a proto je otevřené návrhům. Obvinilo ale zároveň místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, který silně kritizoval polské kroky, že Polsko marginalizuje a porušuje jeho národní suverenitu.

Vládnoucí strana v Polsku - Právo a spravedlnost (PiS) - po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tu ovšem sami soudci odmítli jako protiústavní.

Spekulovalo se také o tom, že Evropská komise bude chtít Varšavu potrestat nejpřísnějšími sankcemi, které se v takových případech předpokládají, tedy zbavení Polska hlasovacích práv v EU. Polsko ale podle některých komentářů může na svůj odpor doplatit při projednávání rozpočtu EU, kde hrozí, že by mohlo přijít o hodně ze společných finančních fondů.

Témata: Polsko | EU | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky