Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neutralita náboženských symbolů: Zmizí ze škol i kříže?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rakouská muslimská politička Muna Duzdarová otevřela v souvislosti s návrhem na zákaz islámského šátku pro pracovníky ve veřejném sektoru další otázku. Poukázala na to, že by zákon mohl rozšířen také na odstranění křížů z rakouských škol. Informuje o tom list Kronen Zeitung.

Rakouská koaliční vláda složená ze socialistů (SPÖ) a konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) uzavřela novou dohodu, která by měla zabránit předčasným volbám. Součástí této smlouvy je legislativa prosazující sekularismus ve veřejném sektoru – to se týká především zákazu islámských šátků.

Duzdarová (ÖVP), která je dcerou palestinských přistěhovalců a první muslimskou ministryní v rakouské vládě, řekla, že ona sice netvrdí, že by všechny kříže měly být okamžitě odstraněny, musí prý zaznít otázka týkající se toho, co vláda rozumí pojmem „neutralita“ náboženských symbolů, píše Kronen Zeitung.

ÖVP rychle na její slova zareagovala slovy, že nemá v plánu zakázat kříže v rakouských školách. Státní tajemník pro vědu Harald Mahrer dodal: „Stoprocentně souhlasíme, že Rakousko je liberální právní stát Západu a západně orientovaná demokracie, a že nošení náboženských symbolů může být proti určitému principu neutrality“.

Podle něj „jde spíše o nošení symbolů“ než o neživé objekty, jako jsou kříže na stěnách. „Princip neutrality není zákaz šátků," uvedla ve středu Duzdarová

Dohoda o „neutralitě" představuje vývoj integrační legislativy, změnu už loni v létě prosazoval ministr zahraničí Sebastian Kurz. Legislativa hovoří o zákazu islámské závoje zahalujícího celou tvář.

Témata:  Muslimové Rakousko náboženství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy