Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je rozhlednovou velmocí. Ministerstvu se to nelíbí

Rozhledna, ilustrační fotografie
Rozhledna, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká republika je rozhlednovou supervelmocí. A to hlavně díky stovkám milionů korun z dotací Evropské unie. Rozhleden je celkově téměř 500, což je nejvíc na světě na počet obyvatel. Ruku v ruce s "úspěchem" se ale Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že rozhledny z evropských peněz už podporovat nechce.

Rozhleden je u nás na obyvatele i rozlohu nejvíc na světě. Jejich výstavbu obcím a spolkům často hradily evropské dotace, které přerozdělovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Měly zvýšit turistický ruch. Jenže peníze se často vyhazovaly oknem. A tak na mnoha místech stojí rozhledny, ze kterých nikam nedohlédnete.

"Mně to přijde jako nesmyslné mrhání penězi daňových poplatníků, vlastně celé Evropské unie. Peníze by se dali využit daleko smysluplněji," myslí si bývalý starosta Ostrova Jan Bureš.

To kronikář Karlových Varů si myslí, že rozhleden je ještě málo! "Myslím si, že vzhledem k tomu, jak se rozmáhá turismus a cykloturistika, že vůbec neškodí, když budou rozhledny ještě přibývat¨," říká Jan Prudík.

Zcela opačného názoru je bývalá náměstkyně primátora Karlových Varů Hana Zemanová. "Jsou krásné, ale je jich dost. Už nepotřebujeme další rozhledny," myslí si.

A velké diskuze se kvůli rozhlednám vedou i na Ministerstvu pro místní rozvoj. "Dneska možnosti, které máme financovány z evropských prostředků, už neumožňují, aby byly podporovány věci typu rozhleden a podobně," sdělila TV Nova náměstkyně Olga Letáčková.

Evropské peníze by měly teď podporovat hlavně vzdělávání, trh práce a projekty životního prostředí.

Témata:  rozhledny

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy