Andrej Babiš prý porušuje zákon. Opozice ho spojuje s odposlechy

Ministr financí Andrej Babiš má pořádný malér. Opoziční TOP 09 ho totiž obvinila z toho, že do Sněmovny neposílá zprávy o odposleších celní správy, která pod něj spadá - a tak porušuje zákon. Babiš obvinění odmítá.

Andrej Babiš
reklama

Celníci každý rok odposlouchávají asi 1500 telefonů. Jejich nadřízený - ministr financí - o tom ale podle opozice neposílá zprávy. A šéfa komise, která to má kontrolovat, to rozčílilo tak, že se do ministra financí pustil i před pozadím s logy politického konkurenta.

"Od pana Babiše postrádám zprávu za druhé pololetí 2013, dvě zprávy za rok 2014, dvě zprávy za rok 2015 a zprávu za první pololetí 2016," pustil se do ministra financí Daniel Korte.

Babiš se ale obvinění brání. "Já to odmítám, protože celní správa tu zprávu předkládá úplně stejně, jak byla praxe za pana Kalouska," uvedl.

A jeho slova má dokládat tato doručenka o převzetí jedné ze zpráv, kterou má Televize Nova exkluzivně k dispozici. Zprávy o odposleších celníků ale údajně neviděli ani další členové komise. Podle Babiše je ale zpracovávají lidé na jeho ministerstvu.

"Já jsem ani netušil, že celní správa takovou zprávu předkládá," prohlásil ministr. Podle dalších politiků je ale předkládání těchto zpráv povinností Babiše a ministr by to měl respektovat.

Další, kdo má zprávy o odposleších sem do sněmovny posílat, je ministerstvo vnitra. To si ale podle poslanců z komise svou zákonnou povinnost plní. "Ministerstvo financí by se mělo soustředit, aby místo ukládání dalších a dalších povinností lidem a komplikování života dělalo to, co má předepsáno v zákoně," pustil se do Babiše Petr Fiala (ODS).

Andrej Babiš navíc před časem přišel s plánem, že by celníci mohli také vyšetřovat daňové trestné činy. To ale odmítá ministr vnitra Chovanec, který kvůli tomu chce obnovit finanční policii. 

Témata: Andrej Babiš

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky