V Babišových médiích diskutovat nebudeme, odmítli politici

České politiky nebývale sjednotil postoj k mediálnímu impériu Andreje Babiše. Pět stran se odmítlo účastnit předvolební debaty na webu idnes.cz. Politici natvrdo vzkázali, že Babišova média nejsou nezávislá, ale že je ministr zneužívá ke kampaním a boji s oponenty. Informuje o tom deník Právo.

Andrej Babiš
reklama

Dvojí role politika a vlastníka velkého mediálního domu Andreje Babiše (ANO) odradila šéfy pěti parlamentních stran od debaty na jeho serveru idnes.cz těsně před krajskými a senátními volbami. 

Sociální demokracie, TOP 09, lidovci, ODS a Starostové a nezávislí se totiž rozhodli bojkotovat videopřenos, k němuž je pozvala redakce idnes.cz, jež spadá do Babišova impéria Mafra. Shodují se, že to není politicky neutrální prostředí, píše dnešní vydání Práva.

Vydavatelství Mafra poslalo podle informací Práva lídrům parlamentních stran pozvánku na předvolební videodebatu na serveru idnes.cz, kterou měl 27. září moderovat šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. Krajské volby se uskuteční 7. a 8. října.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka sdělil Právu, že nevidí žádný důvod se takových diskusí účastnit, protože Babišova média těžko mohou představovat půdu pro korektní politickou debatu. "Je třeba věci nazývat pravými jmény. MF Dnes a Lidové noviny nejsou nezávislé noviny. Patří Andreji Babišovi, který je aktivně používá jako nástroj svého podnikatelského a politického vlivu a vede na jejich stránkách nepravdivé a účelové kampaně proti svým názorovým oponentům,“ uvedl Sobotka.

Podobně hovoří i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zdvořile jsem to odmítl, protože Mafra není politicky neutrální prostředí včetně předpokládaného moderátora a nebudu předstírat, že je. My také nepořádáme předvolební debaty na našem stranickém webu,“ řekl Právu. Na svolávanou debatu se nechystá ani vicepremiér a předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že není možné, aby předvolební diskusi organizovalo médium patřící Babišovi. „Tady si na žádnou objektivitu a nestrannost nelze hrát, vždyť jde o volby, ve kterých Babišovo ANO kandiduje. Za těchto podmínek nepovažuji účast v předvolební debatě za vhodnou a možnou,“ uvedl pro Právo Fiala. Předseda STAN Petr Gazdík také potvrdil, že pozvánku nevyužije, ale že je připraven se účastnit debat ve veřejnoprávních nebo nezávislých médiích.

Témata: Andrej Babiš
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky