Dnes startuje reorganizace policie. Není připravená, kritizuje Zeman

Reorganizace policie, naplánovaná na prvního srpna, podle prezidenta Miloše Zemana není připravená, protože nezahrnuje připomínky státních zástupců. Prezident to v neděli řekl pro deník Blesk na zámku v Lánech.

Policie ČR
reklama

Když dal ministr vnitra Milan Chovanec svůj souhlas k reorganizaci policie, strhla se v koalici válka, která málem měla za následek pád vlády. Nejčastěji nápad kritizoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš, k reorganizaci má ale výtky i prezident Zeman.

Ten by si přál, aby se reorganizací zvýšil nejen počet případů, které policisté vyšetřují, ale také jejich úspěšnost. Protože ale nikdo nebral v tak zásadním rozhodnutí ohled na připomínky státních zástupců, je podle prezidenta reorganizace nepřipravená.

"Základní chyba těch útvarů, které jsou považovány za elitní, spočívá v tom, že stály, koukaly a nic nedělaly," prohlásil prezident Zeman. A když už dělaly, tak málo. "Bohužel ta kauza Jany Nagyové opravdu zatím skončila těmi kabelkami - a to je zatraceně málo," dodal Zeman.

A podobně mluví i předseda Poslanecké vyšetřovací komise Pavel Blažek. "Byl-li bych vládním činitelem, tak tím jak to bylo připraveno a co se kolem toho děje, tak bych určitě pro to nebyl," řekl reportérům.

Milan Chovanec chce nyní navíc po ministrovi financí tři miliardy korun na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu a Andrej Babiš, přestože včera oznámil třikrát vyšší přebytek v rozpočtu než loni, je dát nechce.

"Pan Chovanec dostal na migraci 1,38 miliardy, to čerpá minimálně - vyčerpal jenom 340 milionů a má neobsazených 2900 míst - 2300 pro policisty. Já to považuju za populistické prohlášení, protože si nemyslím, že když zvětšíme počet policistů v ulicích, že tím budeme bojovat proti terorismu," uvedl Babiš.

Bývalému policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi přijde chování obou politiků nedospělé. "V dnešní době mi přijde opravdu dětinské dohadovat se o peníze na bezpečnost, přesto souhlasím, že ministerstvo vnitra by mělo obhájit své požadavky," prohlásil.

O finální podobě rozpočtu se bude ještě jednat - a jednání vlády na toto téma se zúčastní i prezident.
 

Témata: Policie ČR

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky