Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pevnost Evropa: Státy postavily už 1200 km plotů. Kde všude jsou?

Přijímání uprchlíků do Evropy
Přijímání uprchlíků do Evropy
Foto: Tomáš Zdechovský

Evropské státy budují ze starého kontinentu pevnost. Ploty a zvýšené hraniční kontroly jsou pro mnohé země jednoduchým řešením, příval uprchlíků ale zatím nezastavily. Kde všude už bariéry stojí?

Ploty a valy se různé říše opevňovaly od pradávna. Jde o jednoduché řešení, jak možné narušitele odradit od vstupu do země. Právě proto k němu přistoupily i evropské státy, když hledaly způsob, jak zabránit přívalu uprchlíků do Evropy.

Výstavba obranného systému je navíc naprosto legální. I státy Evropské unie mají právo rozhodovat, kdo na jejich území vstupuje. Některé ploty jsou však vystavěny i na vnitřních hranicích EU a schengenského prostoru, v němž byl doposud zaručen volný pohyb. Dohromady stojí v Evropě 1200 km bariér.

Řecko začalo stavět plot proti migrantům podél hranice s Tureckem už v roce 2011. 12kilometrový plot z betonu a ostnatého drátu střežily kromě monitorovacího systému i tisíce policistů, podél řeky Marica (nebo také Evros) navíc Řekové vykopali hluboký příkop.

Řecký příklad poté následovalo Bulharsko, které na hranicích s Tureckem postavilo zatím 100km plot. Migranti proto změnili strategii a do Evropy se plavili přes moře. S takovým přílivem mělo zkušenost Španělsko, které už v roce 2005 vystavělo bariéry na hranici s Marokem, v regionu Ceuta a u města Melilla.

Mapa ZDE

Se začátkem tzv. migrační krize se v roce 2015 vystavělo v Evropě několik plotů. Tím nejdelším je zatím 175 kilometrů dlouhá zeď na maďarsko-srbské hranici. Na konci loňského roku pak začali Maďaři oplocovat i hranici s Chorvatskem.

K východní zemi se postupně připojily další státy. Podél hranice s Chorvatskem vystavěli bariéry i Slovinci, na řecko-makedonské hranici vyrostl vysoký plot s ostnatým drátem i žiletkami. Hranice se Slovinskem uzavřelo i Rakousko, které nově staví i plot na hranici s Itálii, v alpském průsmyku Brenner.

Jiné země reagovaly měkčími, i když také zvýšenými bezpečnostními opatřeními. Například Německo, Francie nebo Norsko zpřísnily hraniční kontroly, Francouzi se navíc soustředí na oblast kolem Calais a potenciální přesun migrantů do Velké Británie.

Ploty a hraniční kontroly ale nefungují stoprocentně. Každý plot okamžitě snížil počet ilegálních migrantů, samotná uprchlická vlna se ale jenom přesunula jinam. Do Řecka se stále plaví běženci na nafukovacích člunech, zvýšil se také počet migrantů, kteří přichází z Afriky do Itálie. 

Témata:  Evropa uprchlíci

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy