Obezita v Česku: S pacienty musí záchranářům pomáhat hasiči

Rostoucí počet Čechů s nadváhou a obezitou způsobuje stále další a další problémy. S obézními pacienty mají problém třeba záchranáři, kterým musí do sanitky s pacientem pomáhat hasiči. Průměrně hasiči zasahují u obézního pacienta několikrát do týdne.

Ilustrační fotografie
reklama

Záchranáři si v předloňském roce vyžádali asistenci hasičů celkem v 2 800 případech. Kromě obézních pacientů je v této statistice zahrnut také třeba transport z těžce přístupného terénu nebo násilné otevírání bytů, v němž se pacient nachází. Samotná statistika případů, kdy hasiči museli snášet obézního pacienta, neexistuje. Oslovení hasiči se shodují, že s opravdu obézním pacientem musí záchranářům pomáhat většinou tak 2x do týdne.

Za výpomoc si nic neúčtují, berou to jako součást práce integrovaného záchranného systému. "Jsme jeden tým, když kolegové ze záchranky potřebují, tak pomůžeme," řekla TN.cz mluvčí plzeňských hasičů Pavla Jakoubková.

"My si žádáme pomoc hasičů v nezbytných případech, kdy naše posádky nejsou schopny obézního pacienta dopravit," řekla TV Nova mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Petra Bakurová.

Velká část záchranářských výjezdů je v systému Rendez-Vous. U méně závažných případů tak zasahuje pouze řidič a záchranář, lékař jezdí k vážnějším případům speciálním vozidlem. S obézním pacientem tak musí mnohdy zápolit jen dvoučlenná posádka. Ačkoliv má k dispozici nosítka s kolečky či schodolez, mnohdy mají potíže pacienta na nosítka vůbec dostat a tady nezbývá než přivolat živou sílu.

Bohužel se dá očekávat, že záchranáři budou muset problémy s transportem obézních pacientů řešit stále častěji. Podíl obézních lidí stále stoupá. Už teď bezmála 64 % Čechů trpí nadváhou. Zhruba čtvrtina pak dokonce obezitou. Světová zdravotnická organizace pak varuje, že v roce 2030 bude v Česku každý třetí člověk obézní!

Při určování obezity používají odborníci takzvaný Index tělesné hmotnosti (BMI, Body Mass Index). Který se spočítá podle výšky a váhy. Pokud je hodnota vyšší než 25, jde o nadváhu. U hodnot vyšších než 30 pak dokonce o obezitu.

Obézní lidé nezpůsobují problémy jen záchranářům. Nadšeni z nich nejsou ani lékaři, kteří mají strach, že jim takový pacient poškodí drahé vybavení, třeba zubařské křeslo. A potíže obézní lidé způsobují i tam, kde by to málokdo čekat. V roce 2013 se při kremaci obézního nebožtíka vznítila pec motolského krematoria. Naštěstí si zaměstnanci s požárem poradili.

Loading...
Témata: obezita

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky