Dnes je poslední den na změnu pojišťovny

Každý má právo na volbu i změnu zdravotní pojišťovny. Pokud ale chcete stihnout nejbližší termín, musíte o změnu požádat do 31. března. Jak si zdravotní pojišťovnu změnit?

Ilustrační fotografie

Pokud nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou, máte právo si ji změnit, a to jednou za rok. Zákon stanovuje dva možné termíny, kdy je změna možná, ten nejbližší ale končí už 31. března. Pokud stihnete o změnu požádat, klientem nové pojišťovny budete od 1. července.

1. Zvažte pro a proti

Změna zdravotní pojišťovny je důležité rozhodnutí, které byste neměli uspěchat. Především si zjistěte, zda mají vaši lékaři s vybranou pojišťovnou uzavřenu smlouvu. Posuďte také bonusy a výhody, které sedm zdravotních pojišťoven v ČR svým klientům nabízí.

2. Vyplňte přihlášku k nové pojišťovně

Změna zdravotní pojišťovny není nic složitého ani velká byrokracie, stačí vyplnit a podat přihlášku k nové pojišťovně. Můžete to udělat na jakékoliv její pobočce, formulář si ale můžete stáhnout i na webu vybrané pojišťovny.

3. Zajděte na pobočku

Vyplněnou a vlastnoručně podepsanou přihlášku podáváte osobně. Zajděte na jakoukoliv pobočku nové pojišťovny, nezapomeňte přinést doklad totožnosti. Pokud spadáte do jedné z následujících kategorií, budete potřebovat také:

nezaměstnaní: potvrzení z Úřadu práce

senioři: potvrzení o přiznání důchodu

studenti: potvrzení o studiu

zaměstnanci: název a sídlo zaměstnavatele

ženy na mateřské dovolené: rodný list dítěte

podnikatelé: doklad o výši záloh na pojistné vypočtených z vyměřovacího základu v předchozím kalendářním roce, u některých pojišťoven navíc ještě výpis z živnostenského rejstříku

OSVČ: Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné a doklad o výši záloh na pojistné

pracující mimo ČR, ale v rámci EU: čestné prohlášení o zaměstnání v zahraničí a doložení pracovní smlouvy a úhrady pojištění v zahraničí

4. Nahlaste změnu

U bývalé zdravotní pojišťovny se odhlašovat nemusíte, to za vás udělá pojišťovna nová. Ta vám také zašle novou kartu pojištěnce, při návštěvě lékaře však raději změnu zmiňte. Nezapomeňte změnu nahlásit svému zaměstnavateli nebo škole.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky