Policie rozkrývá obří síť podvodů na sociálních sítích. Počet podvedených půjde pravděpodobně do tisíců. Podvodníci prolomením hesla nejprve ukradnou majitelům účtů jejich identitu a pak oslovují jejich známé. Nejčastěji pod záminkou drobné pomoci žádají o peníze. Dalším trikem jsou pak schopni se dostat i k bankovním účtům uživatelů a celé je vybrat.
"Kamarád, co znám, mě na Facebooku požádal, jestli si může poslat na moje telefonní číslo kód k jeho spoření, že mu to nejde na jeho telefon a že by si potřeboval spoření převést na svůj účet. Ten kód jsem mu poslal," vypráví jeden z poškozených.
Nejúspěšnější byli podvodníci v Jičíně. Z účtu 33letého muže sebrali 600 tisíc korun. "Měl jsem tam 450tisíc plus ještě povolené přečerpání 155 tisíc. A to všechno šlo pryč," vypověděl podvedený muž. Ten, kdo s ním komunikoval, nebyl jeho kamarád, ale podvodník, který se za něj jen vydával.
Přes sociální sítě to nyní ve velkém podvodníci zkoušejí hlavně v královéhradeckém kraji. Třeba jen v Rychnově nad Kněžnou zkusili pod nejrůznějšími záminkami podvést 631 lidí.
"Může se jednat o podporu těžce nemocného nebo postiženého dítěte, případně o podporu na psí útulek nebo i o legendu, že se ocitl ve finanční nouzi, že je v restauraci nemá na zaplacení," vypočítává policejní mluvčí Ivana Ježková.Prosí o drobné, ale jejich cílem je něco úplně jiného. "Číslo účtu, heslo a potom také unikátní SMS kód, který je potřebný k dokončení bankovní transakce," dodala Ježková.
Policie teď jednotlivé případy prověřuje a snaží se zjistit, kolik důvěřivců takhle podvodníkům naletělo. Anketa v Hradci Králové však ukazuje, že většina lidí se nachytat nenechá.
Témata: Facebook
Související
29. dubna 2024 18:35
6. července 2023 9:50
19. srpna 2022 9:25
4. února 2022 12:58
3. listopadu 2021 8:52
29. října 2021 11:23