Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dětem vymývají mozek uprchlíky, varuje poslankyně

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Projekt společnosti Meta chtěl ve školách formou komiksu donutit děti k zamyšlení nad důvody, které vedou migranty k útěku z rodné země Do Evropy. Podle politiků se ale jedná o jednostrannou propagandu.

"Nehrajme si na to, že bude škola vychovávat děti, děti vychovávají rodiče," uvedl v pořadu Pro a proti poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová s tím, že je nepřijatelné, aby se z uprchlické krize dělalo celospolečenské téma v základních školách u malých dětí. 

Poslankyni se nelíbí také projekt Mluvme o migraci organizace Člověk v tísni. "Když jsem si přečetla, jaké hosty tam chtějí zástupci projektu zvát, tak z toho vidíte, že to jsou pouze jednostranné názory, a nepozvou nikoho, kdo třeba konvertoval k islámu a následně od něj odešel... například žena, která je méně než koza, zato pozvou několik muslimů, kteří mají zkušenost s prací s migranty," uvedla.

"Já bych si přála, kdyby se společnost rozhodla ty nemalé prostředky dát spíše než organizacím samotným pedagogickým pracovníkům... Pojďme ty lidi zaplatit, ať máme kvalitní pedagogy, kteří nebudou mít problém s různými tématy, pak by takové projekty nebyly vůbec potřeba," dodala pro Český rozhlas.

Ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni ale tvrdí, že migrace do škol patří. "Pedagogové říkají, že se jich běžně děti ptají na uprchlíky. A nedovedu si představit, že by pedagog v té chvíli odpovídal, že o tématu mají zakázáno na škole mluvit," uvedl.

"My se snažíme téma migrace nahlížet z mnoha úhlů. Nabízíme několik dokumentárních filmů, některé z nich jsou velmi kritické k tomu, jak nedostatečně probíhá integrace přistěhovalců nebo probíhající nábory mladých muslimů pro Islámský stát a tak dále," dodal.

Témata:  uprchlíci školství

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy