Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Města zasažená migrační krizí zaznamenala velký pokles životní úrovně

Přijímání uprchlíků do Evropy
Přijímání uprchlíků do Evropy
Foto: Tomáš Zdechovský

Podle studie Evropské komise, o které informuje deník Daily Mail, města, kam přišlo nejvíce migrantů, utrpěla obrovský pokles životní úrovně. Z dotazování v 83 městech vyplynulo, že ve 40 procentech z nich nejsou cizinci dobře integrovaní.

Města v evropských zemích nejvíce zasažených migračních krizí říkají, že příchod cizinců měl negativní dopad na život v místních komunitách. Rozsáhlá studie Evropské komise, která proběhla v 83 městech, analyzovala kvalitu života lidí. Výzkumnící dotazované požádali, aby hodnotili faktory z oblasti vzdělávání, bydlení, štěstí a dopadů migrace.

Na otázku, zda jsou cizinci dobře integrováni, ve 33 městech kladně odpověla méně než polovina. V to, že jsou dobře integrováni, věřilo asi 40 procent dotazovaných. Nejvyšší míra nespokojenosti byla zaznamenána v Aténách (76%), Malmö (65%), Římě (64%) a Istanbulu (64%).

Poslední takový průzkum se uskutečnil v roce 2012, od té doby se situace nejvíce zhoršila v Turecku, nejvyšší nespokojenost panuje v Istanbulu a Ankaře. Podobná je i situace v bulharské Sofii.

Velký propad zaznamenalo také Řecko a Itálie, tedy země, přes které uprchlíci do Evropy nejčasněji přichází. Na otázku, zda je přítimnost cizinců vnímána pozitivě, odpovědělo záporně všech šest italských měst v žebříčku. Za nimi nísledoval Istanbul, Ankara a Sofie.

Když se výzkumníci ptali na to, jestli jsou lidé spokojeni se svými městy, dopadl nejhůře Istanbul (65 %), Palermo (67%), Athény (67%) Neapol (75%) a maďarský Miškovec (79%). Naopak nejspokojenější jsou lidé v Oslu a Curychu (99%), dánském Aalborgu, Vilniusu a Belfastu (98%).

Studie však také zjistila, že v celé Evropě je přítomnost cizinců vnímána spíše pozitivně. V Německu, kam přišel více než milion migrantů, cizince pozitivně vnímá 40 procent lidí, což je o 10 procent více než při minulém průzkumu.

Témata:  uprchlíci

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy