Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Projednání novely zákona o pojišťovnictví vláda odložila, do hry se ale vrátí ještě tento měsíc

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Projednávání novely zákona o pojišťovnictví, která měla platit od Nového roku a do české legislativy měla zavést nové evropské směrnice, bylo ve středu 13. ledna na jednání vlády odloženo. Přijetí novely ale zřejmě směřuje do finále.

Vláda přerušila projednávání novely zákona o pojišťovnictví a uložila ministerstvu financí předložit ji znovu 27. ledna současně s novelou zákona č. 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích (o distribuci v pojišťovnictví). V případě novely zákona č. 38 není zatím zřejmé, zda má jít o nějakou dílčí novelu obsahující jen regulaci provizí, nebo se má jednat o komplexní novelu. Nicméně lze předpokládat, že novela zákona č. 277 zásah do provizí obsahovat nebude a novela zákona č. 38 ano. Spojené projednání novel obou zákonů může být efektivní cesta k uvedení regulace provizí do praxe, konstatuje Robert Vlášek, ředitel pražského ředitelství finančněporadenské společnosti Kapitol.

Novela zákona reagovala na požadavek EU implementovat do českého právního řádu směrnici Solventnost 2, jejíž transpoziční lhůta uběhla již 31. 3. 2015 a účinnosti měla nabýt 1. 1. 2016. Je proto třeba počítat s dalším odkladem a případnými sankcemi vůči ČR pro porušení povinnosti včas transponovat požadavky směrnic EU. V současné době také stále platí, že do okamžiku transpozice směrnice Solventnost 2 se pojišťovny musí řídit stávajícím zněním zákona o pojišťovnictví, tzn. požadavky režimu Solventnost I.

Podle zatím nepřijaté novely, respektive pozměňovacího návrhu poslanců, který měl novelu doplnit/rozšířit, by výplata provize pojišťovacímu zprostředkovateli za uzavřenou smlouvu na životní pojištění měla být povinně rozložena do období pěti let namísto současného stavu, kdy je celá vyplacena v prvním roce. V praxi to bude znamenat, že příjmy zprostředkovatelů klesnou, jelikož většina poradenských společností je závislá na příjmech z provizí ze životního pojištění. Pro jednotlivě působící poradce, menší poradenské firmy nebo firmy, jejichž struktura produkce je postavena dominantně na životním pojištění, může být regulace provizí, a tím pádem pokles jejich cash flow, likvidační.

„Jsme rádi, že se otázka regulace a kultivace trhu vrací do procesu. Na případné schválení novely jsme v novém roce dobře připraveni. Vítáme ji a pro naše poradce máme vytvořeny skvělé podmínky. Náš produktový mix je natolik pestrý, aby změna legislativy neohrozila příjmy našich poradců,“ říká Robert Vlášek.

Témata:  vláda zákony

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

12. června 2026 21:03

23 bilionů korun: Tak velký může být majetek Elona Muska po ocenění SpaceX

Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších. Pokud by se Musk rozhodl svého zmíněného bohatství postupně zbavit tak, že by utrácel milion dolarů (takřka 21 milionů korun) den co den, zabralo by mu to přes 3000 let.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy