Potraviny výrazně zlevňují! Mléko koupíte o 7 korun levněji než vloni

Ceny mléka a mléčných výrobků klesají. V Evropě je totiž mnohem více mléka, než je skutečná poptávka. Důvodem je zákaz dovozu potravin do Ruska. Cena mléka spadla meziročně o desetinu. Zemědělci z toho nemají radost.

"Ve všech středoevropských zemích převažuje nabídka mléčných výrobků nad poptávkou a tím pádem mají ceny sklon klesat," uvedla ekonomka Markéta Šichtařová.

Uzavření ruského trhu sankce mířícími na západní země zamotaly hlavu producentům mléka a mléčných výrobků. Převis nabídky nad poptávkou je tak výrazný. Producenti hledají nové trhy, kde by mohli přebytečné výrobky uplatnit.

"V případě mléčných výrobků je to trošku problematické, protože mají relativně krátkou trvanlivost. Dostat se na geograficky vzdálené trhy je poměrně obtížné," řekl Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.

Kvůli tomu ceny dramaticky padají. Na této úrovni byly naposledy na konci roku 2012. Ještě před rokem stál litr mléka v průměru dvacet korun. Dnes ho pořídíte klidně o sedm korun levněji.

To ale přidělává vrásky zemědělcům. "Dlouhodobě se to nedá vydržet. Myslím, že to bude otázka jednoho roku a budeme muset zvažovat, jestli dál dělat mléko nebo jestli přejít na masný chov. Případně jestli se budeme zabývat nějakou jinou zemědělskou výrobou," dodal zemědělec Pavel Hodek.

Ceny, za které zemědělci mléko prodávají zpracovatelům, se totiž letos pohybují pod osmi korunami za litr. Ale vedle mléka zlevňují i další potraviny.

"V loňském roce byla dobrá produkce některých plodin a tím pádem mírně poklesly ceny i u dalších typů potravin a ty dokonce neměly s ruským trhem ani nic společného," dodala ekonomka Šichtařová. Za stejné peníze si tak koupíme víc jídla než před rokem.

Témata: potraviny

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky