Na dovolenou se Čechům stále vyplatí jet s plnou nádrží už z domu

Ceny pohonných hmot se již tradičně před letními prázdninami zvyšují, za poslední měsíc stouply naštěstí jen lehce – u benzínu v evropském průměru o 0,44 %. Podle aktuálních statistik Evropské komise z tohoto týdne si Česko udržuje svou stabilní pozici, kdy je v cenách benzínu stále jednou z nejlevnějších zemí Evropské unie. Mezi jednotlivými členskými státy EU však obecně panují markantní rozdíly, a proto je dobré si nákup pohonných hmot před dovolenou dobře promyslet.

Ilustrační fotografie
reklama

„Dovolenkářům, kteří vyrážejí autem k moři směrem na jih, nezbývá než doporučit tankovat co nejblíže českým hranicím. Zatímco u rakouských sousedů je cena vyšší o 2,12 koruny za litr, v Chorvatsku už je to téměř o pět korun více,“ uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. Dlouhodobě druhá nejvyhledávanější dovolenková destinace Čechů, Itálie, má litr benzínu dokonce o bezmála 12 korun dražší.

Řidiči tankující naftu naopak tolik opatrní být nemusejí. Při cestách na jih v populárním Chorvatsku za litr dieselu například zaplatí ani ne o korunu více než u nás, v přepočtu 33,90 korun. Levněji než v Česku se dá nafta pořídit například u polských čerpacích stanic, kde litr v současné době vychází na pouhých 31 korun.

U rakouských sousedů je možné po cestě k moři ušetřit bezmála korunu na litru. V cenách za naftu se dlouhodobě držíme bezpečně nízko pod evropským průměrem, podle nějž se ceny pohybují okolo 35,44 korun.

Témata: pohonné hmoty
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky