Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Historický klavír nebo školení pilotů? Podívejte se, co platí stát z vašich peněz

Klavír, ilustrační fotografie
Klavír, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Provoz parních lokomotiv, oprava historického klavíru nebo příspěvek podnikateli Pavlu Tykačovi, to vše prý platil stát ze svého rozpočtu. Vyplývá to podle informací MF Dnes ze státního závěrečného účtu za rok 2013.

Jako další zajímavé položky zmiňuje deník například školení amatérských pilotů nebo vydání Masarykových spisů a další činnosti, které s chodem státu přímo nesouvisí. Státní závěrečný účet tak potvrzuje stížnost Nejvyššího kontrolního úřadu, který tvrdí, že ministerstva rozdělují dotace bez ohledu na efekt.

Na své si během působení minulých vlád přišli i podnikatelé. Miliardář Pavel Tykač obdržel podle deníku od státu příspěvek 14,3 milionu korun na úspěšné dokončení restrukturalizace těžby v severočeských uhelných dolech jeho firmou Coal Service.

Ochuzeni nezůstali ani výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů, kteří inkasovali více než 11 miliard, více než 1,5 miliard pak stát vyplatil podnikatelům, kteří zaměstnali klienty úřadu práce.

Dva miliony korun od státu obdrželo Výcvikové středisko Kojetín, které školí železničáře, jak postupovat například v případě, kdy během povodní spadne most. Za téměř půl milionu pak stát pořídil historický klavír do Českého muzea hudby a 6,5 milionu prý putovalo do Letecké amatérské asociace.

Témata:  státní rozpočet Hudební nástroje

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy