Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třetina dražeb není dobrovolná, jejich počet i dál roste

Třetina dražeb není dobrovolná, jejich počet i dál roste

Foto: Pixmac

Téměř tisícovka dražeb v roce 2013 byla nedobrovolných, jejich počet tak od předešlého roku opět stoupl. Nedobrovolné dražby už navíc tvoří třetinu ze všech veřejných dražeb, které se v republice konají. Banky je totiž stále častěji využívají k řešení dlouhodobě nesplácených hypotečních úvěrů.

Ještě před pěti lety tvořily nedobrovolné dražby 17 % z celkového počtu veřejných dražeb. V té době však banky začaly hledat efektivnější způsob, jak pokrýt své pohledávky ze stále častěji nesplácených hypotečních úvěrů. Alternativu tradičním zdlouhavým a drahým exekucím objevily právě v nedobrovolných dražbách. Od té doby jejich počet neustále roste.

„Počet nedobrovolných dražeb v loňském roce 2013 stoupl na 953, tedy o padesát dražeb více než v roce předešlém. Tentokrát už ale tvoří třetinu ze všech veřejných dražeb," říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, lídra nedobrovolných dražeb v ČR. „Věřitelé, nejčastěji bankovní domy, jim před exekucemi dávají přednost hlavně kvůli nízkým nákladům, rychlosti procesu a také ceně vydražené nemovitosti. Ta se oproti 50 % u exekuce pohybuje v rozmezí 70 - 80 % hodnoty nemovitosti. Věřitel tak získá podstatně větší částku," vysvětluje Radim Hasman.

Kromě většího výnosu a tříměsíční doby realizace je nedobrovolných dražeb více i díky loni nově uzákoněné možnosti dražit přes internet. „Před jedenácti měsíci jsme uspořádali vůbec první elektronickou veřejnou dražbu v České republice. Od té doby se online draží přibližně každá desátá nemovitost," uvádí Radim Hasman.

Veřejné dražby jsou dobrovolné a nedobrovolné. Nedobrovolné iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. Dobrovolné dražby iniciuje vlastník nemovitosti, popřípadě insolvenční správce, který jedná za vlastníka.

Témata:  dražba

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy