Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Sucho bude přetrvávat i nadále, vody je nedostatek. Zachrání nás sběr dešťovky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vody je chronický nedostatek – a bude zřejmě ještě hůř. Šetřit se snaží nejen domácnosti s připojením na obecní vodovody, ale také majitelé rodinných domů s vlastním zdrojem vody.

„Sucho bude přetrvávat i nadále. Nejsušší je půda na jihu Moravy, na Opavsku a také v Praze a jejím okolí či v Poohří. Na doplnění potřebné vláhy v tomto období pár deštivých dnů bohužel nestačí,“ informuje na svém webu Český Hydrometeorologický Ústav (ČHMÚ). Snaha o úsporu vody se už zdaleka netýká pouze běžných domácností, které chtějí „jen“ ušetřit za vodné a stočné, ale i rodinných domů, rekreačních objektů a zahrad s vlastními studnami. Obzvláště v souvislosti se zákazy zalévání pak získává na atraktivitě umění zachytit vodu srážkovou.

Byt nabízí mnoho možností, jak vodu ušetřit Úspora ve všech typech domácností může začít relativní drobností: pákové baterie ušetří až 30 procent vody ve srovnání s klasickým kohoutkem. Kapající vodovodní baterie, kohoutky i netěsné rezervoáry byste měli ihned odstavit a nechat opravit. Pokud se začnete místo koupání sprchovat, ušetříte klidně i polovinu vody (60 – 80 litrů sprcha vs. 150 – 200 litrů plná koupel). Zkuste také namontovat redukci průtoku. Při čištění zubů používejte sklenici vody místo vody tekoucí - podle serveru Nazeleno.cz tak ušetříte až 7 litrů vody. Pánové se mohou také holit při plném umyvadle místo puštěného kohoutku. A pokud zastavíte vodu i během mytí vlasů, úspora bude ještě vyšší.

Dům a zahrada potřebují sběrač Ušetřit za zalévání rostlin můžete i v bytě, pokud necháte vodu pro pokojové rostliny prostě odstát, místo abyste čekali, až začne z kohoutku téct v pokojové teplotě. Jedná se o celé litry zbytečného plýtvání. Řádově vyšších úspor však dosáhnete v rodinných domech se zahradou, pokud si pořídíte inteligentní systém svodu a zadržení srážkové vody. I obyčejný sud či nádrž znamenají nejen úsporu vody, ale i lepší péči o rostliny, neboť měkká dešťová voda jim svědčí nejlépe. U klasického sudu pod okapem však kvůli neregulovanému průtoku hrozí, že při dlouhodobých srážkách či přívalovém dešti přeteče a podmáčí okolí, v horším případě i samotný objekt. Oproti tomu moderní sběrače dokážou padající vodu efektivně zachytit a převést do příslušného rezervoáru pro další využití. „Sběrač je možné snadno namontovat dodatečně do běžného systému okapů. Kruhový svod se sběračem bezpečně zachytí více než šedesát procent vody. Zbytek vody současně odejde s většími nečistotami pryč,“ vysvětlila Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink, která sběrače do systému odvodnění dodává. „Nádoba navíc nemusí stát přímo u okapu, ale je možné ji mít i ve větší vzdálenosti díky až pětimetrové propojovací hadici.“

Bazén ochrání monitoring a automatický uzávěr Při napouštění bazénu se může snadno stát, že zapomenete vodu vypnout. Napouštění trvá i několik hodin, proto nejsou úniky vody kvůli zapomenutí nijak neobvyklé. Abychom zabránili škodám, je dobré mít jak monitoring spotřeby, tak speciální ventil, který je nainstalován na přívodu vody a v případě, že průtok překročí nastavenou hranici, vodu sám zavře

Témata:  voda počasí dešťovka déšť

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy