Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Mayová ctí vůli lidu a chce zajistit odchod Británie z EU

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Foto: UK Parliament

Britská premiérka Theresa Mayová se dnes v parlamentu vyhnula odpovědi na otázku, zda její vláda přijme výsledek dnešního hlasování poslanců o možnostech dalšího vývoje kolem brexitu a bude jej prosazovat jako vládní politiku. Mayová v ostré přestřelce s předsedou labouristů Jeremym Corbynem zdůraznila, že ctí vůli lidu vyjádřenou v referendu z roku 2016 a chce zajistit odchod Británie z Evropské unie.

Britští poslanci dnes odpoledne převezmou poprvé nejméně za sto let kontrolu nad programem své schůze a budou debatovat a následně hlasovat o možnostech východiska z brexitového patu. Zákonodárci budou moci vyjádřit podporu vícero variantám. Podpořit by mohli měkčí verzi brexitu, druhé referendum či setrvání Británie v EU.

Opoziční poslanci premiérku na pravidelných interpelacích obvinili, že je zodpovědná za "chaos" a "brexitový debakl". Útok na premiérku nicméně dnes nevycházel jen z opozičních lavic. Také konzervativec Andrew Bridgen Mayovou kritizoval a řekl, že lidé z jeho volebního obvodu už "premiérce nikdy nebudou věřit".

Mayová se vyhnula odpovědi na otázku lídra opozice Jeremyho Corbyna, zda se bude vláda řídit výsledkem dnešního hlasování poslanců, kteří budou hledat možnosti dalšího vývoje kolem brexitu. Neodpověděla ani na Corbynovu otázku, jaký má "plán B". Zdůraznila, že nadále usiluje o schválení dohody, kterou loni vyjednala s Evropskou unií.

Britští novináři na twitteru upozornili, že byl Mayové dnešní výstup během interpelací neobvykle energický. Někteří z nich naznačují, že by mohlo jít o předzvěst toho, že dnes večer poslancům své strany oznámí - jak mnohá média již několik dní spekulují - datum svého odchodu z funkce. Mnozí konzervativci podmínili svou podporu vládní brexitové dohodě právě odchodem Mayové z premiérského křesla. Předsedkyně vlády svou brexitovou dohodu dnes opět označila za jedinou možnost, jak se vyhnout riziku, že k brexitu nakonec vůbec nedojde.

Mayová v posledních dnech několikrát zdůraznila, že předloží parlamentu svou dohodu k hlasování napotřetí jen v případě, že si bude jistá, že ji poslanci podpoří. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), na jejíž podporu navázala svůj hlas pro dohodu i řada konzervativních zákonodárců, ale i dnes zopakovala, že pro dohodu hlasovat nebude.

Témata:  Theresa Mayová Velká Británie EU Brexit

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy