Trump dostane od Babiše střelnou zbraň. Pistoli z České zbrojovky

Stejně jako před 11 lety George Bush mladší, i současný americký prezident Donald Trump patrně dostane od českého premiéra střelnou zbraň. Předseda vlády Andrej Babiš podle webů Novinky.cz a deník.cz veze šéfovi Bílého domu jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě.

Trump dostane od Babiše zdobenou pistoli České zbrojovky

Společnost vyrobila sto takovýchto pistolí k loňskému výročí vzniku Československa. Každý kus ze série Republika má jako výrobní číslo jeden rok z období od vzniku samostatného státu Čechů s Slováků. Ten, který má dnes Babiš předat americkému prezidentovi, podle médií nese označení CSR-1946 a odkazuje tedy i na Trumpův rok narození.

Zbraň je bohatě zdobená rytinami a zlatými linkami, přičemž na jedné straně hlavně je vyryto heslo pravda vítězí. Černý rám zbraně doplňují střenky ze dřeva vřesovce stromovitého, ovládací prvky pozlacené 24karátovým zlatem a zlatý malý znak republiky z let 1920 až 1938. Česká zbrojovka na svém webu jako doporučenou maloobchodní cenu pistole uvádí 199.900 Kč.

Kusy z limitované edice CZ 75 jsou uloženy v kazetě ze tří druhů dřeva. Víko zdobí plastická řezba lipové ratolesti, která obklopuje československý velký státní znak z období první republiky. Zevnitř je do víka zasazena fotografie Tomáše Garrigua Masaryka.

Babiš před cestou do Washingtonu neprozradil, čím Trumpa obdaruje. prezident holdingu Česká zbrojovka Group Lubomír Kovařík nicméně Deníku řekl: "Jsme potěšeni, že si pan premiér vybral jako dar panu prezidentovi Trumpovi právě naši pistoli CZ-75 Republika, kterou Česká zbrojovka vyrobila speciálně pro sté výročí založení Československa."

Zbraň jako dárek vezl do Bílého domu v únoru 2008 i tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Bushovi věnoval kulovnici CZ 550 ráže .308 Winchester s loveckými motivy.

Jako zatím poslední český premiér navštívil Bílý dům v říjnu 2011 Petr Nečas, prezidentovi Baracku Obamovi tehdy přivezl luxusní sadu českého skla. Šlo o dárkovou sadu Splendid ze sklárny Moser, která obsahovala karafu a šest skleniček na vodu. V roce 2003 pak přivezla manželka premiéra Vladimíra Špidly Viktorie do Bílého domu dar Lauře Bushové, jednalo se faksimilii Vyšehradského kodexu z 11. století. Obě partnerky politiků mají jako knihovnice ke knihám blízký vztah. Na oplátku dostala Viktorie Špidlová publikaci o sídle amerického prezidenta a stříbrný náramek s perlami.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky