Mayová k odchodu z EU: Tohle je nejlepší cesta. Babiš: EU musí čekat

Strategií vlády není marnit čas až do neřízeného britského odchodu z Evropské unie, řekla premiérka Theresa Mayová poté, co poslanci jasně odmítli podmínky brexitu, které její vláda vyjednala v Bruselu. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s "dobrou dohodou". Zároveň nenaznačila, zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu, nebo jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu.

Andrej Babiš

Mluvčí Mayové později podle agentury Reuters uvedl, že premiérka by se ráda setkala s vlivnými poslanci, a to ještě do pondělí 21. ledna. Do té doby totiž podle nedávno schváleného dodatku zákona musí v Dolní sněmovně představit "plán B", tedy návrh na další postup. Mluvčí také řekl, že premiérka zatím nemá v plánu cestu do Bruselu, ale je připravena o různých "myšlenkách" s EU časem hovořit.

"Dnešní hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje," konstatovala Mayová po přesvědčivé porážce o více než 200 hlasů. "Neříká nic o tom, jak, nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů" v referendu z roku 2016, dodala.

Mayová řekla, že nejdříve je potřeba potvrdit, zda má její vláda stále důvěru Dolní sněmovny. Předpokládá, že ano, umožní nicméně, aby se ve středu poslanci vyjádřili k opozičnímu návrhu o vyslovení nedůvěry.

Pakliže vláda hlasování ustojí, bude prý Mayová "v konstruktivním duchu" jednat se svými kolegy i se zástupci parlamentní opozice. Vzhledem k naléhavosti problému je podle premiérky nutné soustředit se pouze na skutečně proveditelné varianty. Vláda se prý bude řídit dříve schváleným pozměňovacím návrhem, podle kterého má návrh o dalším postupu předložit do pondělka.

Kromě toho ale Mayová příliš nenaznačila, kam chce nyní proces britského odchodu z EU směřovat. Rovněž nezmínila odklad termínu brexitu, který je podle řady komentátorů v tomto okamžiku pro uskutečnění spořádaného odchodu nutností. Premiérka pouze uvedla, že je potřeba ukončit nejistotu a že "nejlepší cestou vpřed je odejít spořádaným způsobem s dobrou dohodou".

Mluvčí premiérky později novinářům řekl, že vláda se nyní pokusí zjistit, co by "bylo zapotřebí", aby dohoda parlamentem prošla, dílčí sondovací hlasování v Dolní sněmovně o jednotlivých možnostech ale neplánuje. Britský tisk už v této souvislosti ráno psal, že vysoce postavený úředník britské vlády a emisar Mayové pro otázky EU Ollie Robbins pracuje na plánu mezistranických rozhovorů o dalších možnostech týkajících se brexitu. Smyslem je zjistit, jaké by měly jednotlivé scénáře podporu mezi poslanci.

EU musí podle Babiše vyčkat, jaký Britové zvolí další postup

Evropská unie musí podle českého premiéra Andreje Babiše vyčkat, jaký další postup zvolí Británie poté, co v úterý tamní parlament odmítl návrh dohody o vystoupení země z unie. Před zahájením dnešního programu návštěvy v Bangkoku Babiš novinářům řekl, že nejistota je nepříjemná. Premiérka Theresa Mayová podle něj zaznamenala nejhorší prohru v historii britského parlamentu.

Česko a unie musí podle Babiše i po hlasování vyčkávat. "Je to teď o Velké Británii. Jestli paní premiérka ustojí hlasování o důvěře, to se předpokládá, že ano, i když včera (v úterý) zaznamenala nejhorší prohru vlastně v historii britského parlamentu, kdy asi 115 jejích poslanců hlasovalo proti. Očekává se, že tito poslanci ji podpoří," řekl předseda vlády.

"Doufám, že britští politici budou odpovědní a nakonec to dopadne dobře, že bude nějaká jasná dohoda. Divoký brexit by znamenal chaos," řekl Babiš a připomněl, že český kabinet poslal před týdnem do parlamentu zákon upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že by Británie vystoupila z EU bez dohody. Unie musí vyčkat nejspíš do pondělí, kdy by Mayová mohla navrhnout další postup, dodal Babiš. "Evropa musí čekat, nyní nemůžeme dělat vůbec nic," konstatoval.

Do budoucna si přeje odpolitizování Evropské komise. "EU musí být jednotná. Nějaké další nápady integrace myslím nejsou na místě. Je potřeba, aby po evropských volbách zasedli v Evropském parlamentu lidé z reálného života, ne profesionální politici," uvedl. Přeje si, aby se unie vrátila ke své podstatě, kterou jsou čtyři základní svobody, a aby členské státy měly hlavní slovo.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky