Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mayová: Blok brexitu je pravděpodobnější než odchod bez dohody

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Foto: European Union

Zablokování odchodu Británie z Evropské unie parlamentem je nyní pravděpodobnější než brexit bez dohody. Britská premiérka Theresa Mayová to dnes podle agentury Reuters řekne dělníkům v anglickém městě Stoke-on-Trent. Dolní sněmovnu přitom už v úterý čeká hlasování o návrhu dohody o brexitu.

Návrh dohody, který připravili britští a unijní vyjednavači, se v Británii setkává s odporem a očekává se, že v parlamentu neprojde. To by ovšem uvrhlo v nejistotu samotný odchod Británie z EU.

Menšinové vládě Mayové, podporované severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), naposledy parlament postavil do cesty k hrozícímu brexitu bez dohody novou překážku. Premiérce uložil, aby během tří zasedacích dnů přišla s "plánem B", pokud bude dohoda odmítnuta.

"Ve Westminsteru jsou tací, kteří by si přáli odložit nebo dokonce zastavit brexit a kteří k tomu využijí jakýkoli nástroj," chystá se dnes říct Mayová v připraveném projevu před továrními dělníky ve Stoke-on-Trent, kde lidé v referendu o budoucnosti Británie v EU v roce 2016 hlasovali většinově pro brexit.

Mayová má podle předem zveřejněných výňatků z projevu vyjádřit domněnku, že zákonodárci spíš brexit zablokují, než aby nechali zemi z EU odejít bez dohody. Budou tak údajně chtít zmírnit ekonomický šok a poskytnout prostor pro vyjednání budoucího vztahu k EU.

V článku otištěném v nedělníku Sunday Express Mayová napsala, že odmítnutí brexitové dohody s EU by znamenalo porušení důvěry v demokracii. Poslanci by podle ní neměli zklamat voliče, kteří roku 2016 hlasovali ve prospěch brexitu.

Témata:  Theresa Mayová Brexit Velká Británie EU

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy