Lithium: Česko má „kauzu“, zatímco svět pospíchá s těžbou

V Česku už tradičně před volbami oživuje média „těžba lithia pod Cínovcem“, ve světě se přitom v těchto dnech připravují tři velké těžební společnosti na vstup na burzu. Akcionáři se spoléhají na odhady, že s růstem elektromobility se celosvětová poptávka po lithiu do roku 2025 zdvojnásobí.

Diskuse: 2

Ilustrační fotografie
reklama

Tahounem této poptávky bude kromě Číny také Evropa. Ta dnes většinu kovu dováží, současná produkce nestačí. Evropský kontinent je přitom domovem významných zásob lithia, a v Česku nemusí být jeho ložiska největší, jak uvádějí některé domácí zdroje. A zatímco v tuzemsku probíhají tahanice ohledně průzkumných vrtů, těžební projekty už se probouzejí a rostou v Německu, Rakousku, Švédsku, Finsku, Spojeném království a Portugalsku. V Srbsku, v jednom z největších ložisek na světě, se těžební gigant Rio Tinto po dohodě se srbskou vládou připravuje na těžbu již v roce 2023.

Po maximech dosažených začátkem roku 2018 cena lithia sice kontinuálně klesá a producenti jsou na světových burzách méně populární, přesto tři velcí specialisté na tento vzácný bílý kov vstupují na trhy prostřednictvím IPO (první veřejná nabídka akcií), čím otestují zájem investorů o obor.

Americká chemická společnost FMC plánuje prodat akce ve výši 100 milionů dolarů pod novým názvem Liven, které uvede na burze v New Yorku tento měsíc. Podle srovnání brokerské společnosti xPartners se bude jednat o největší společnosti tzv. „čisté hry“, tedy stoprocentně zaměřené jen na lithium, která byla kdy uvedena na trhu v USA. Dva největší výrobci lithia na světě, americký Albemarle a chilský SQM, jsou kótovány na NYSE, ale oba mají ve svém portfoliu další aktivity.

Dále se očekávají dvě kotace od dvou největších čínských hráčů v sektoru, a to od společnosti Tianqi Lithium a společnosti Ganfeng Lithium. Ganfeng Lithium se začne obchodovat 11. října. Bude se snažit prodat v akciích maximálně 676 milionů dolarů. To je ale výrazně méně než ještě vloni v únoru očekávaná 1 – 1,5 miliardy dolarů.

Malé firmy specializované na vyhledávání ložisek v Evropě ovšem také spěchají. V Portugalsku se momentálně nacházejí týmy společnosti Savannah Resources, která se může v krátkodobém horizontu stát největším dodavatelem spoduménu (lithiového minerálu). Savannah se rozhodla vybudovat důl na začátku roku 2019 na základě výsledků nejnovějších studií.  Výroba koncentrátu by mohla začít již v roce 2020. Portugalská vláda vyhlásí veřejnou soutěž na přidělení průzkumných práv na dalších deset potenciálních ložisek.

Všechny výše zmíněné události mohou po zhruba 17% poklesu ceny lithia svědčí o nadcházející euforii na trhu s lithiem, která může opět vyhnat jeho ceny nahoru, informuje Silvia Holá, hlavní analytik xPartners.

Témata: Lithium | MoneyMAG.cz

Diskuze: Lithium: Česko má „kauzu“, zatímco svět pospíchá s těžbou

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 06.10.2018 21:26 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky