Lithium: Česko má „kauzu“, zatímco svět pospíchá s těžbou

V Česku už tradičně před volbami oživuje média „těžba lithia pod Cínovcem“, ve světě se přitom v těchto dnech připravují tři velké těžební společnosti na vstup na burzu. Akcionáři se spoléhají na odhady, že s růstem elektromobility se celosvětová poptávka po lithiu do roku 2025 zdvojnásobí.

Ilustrační fotografie

Tahounem této poptávky bude kromě Číny také Evropa. Ta dnes většinu kovu dováží, současná produkce nestačí. Evropský kontinent je přitom domovem významných zásob lithia, a v Česku nemusí být jeho ložiska největší, jak uvádějí některé domácí zdroje. A zatímco v tuzemsku probíhají tahanice ohledně průzkumných vrtů, těžební projekty už se probouzejí a rostou v Německu, Rakousku, Švédsku, Finsku, Spojeném království a Portugalsku. V Srbsku, v jednom z největších ložisek na světě, se těžební gigant Rio Tinto po dohodě se srbskou vládou připravuje na těžbu již v roce 2023.

Po maximech dosažených začátkem roku 2018 cena lithia sice kontinuálně klesá a producenti jsou na světových burzách méně populární, přesto tři velcí specialisté na tento vzácný bílý kov vstupují na trhy prostřednictvím IPO (první veřejná nabídka akcií), čím otestují zájem investorů o obor.

Americká chemická společnost FMC plánuje prodat akce ve výši 100 milionů dolarů pod novým názvem Liven, které uvede na burze v New Yorku tento měsíc. Podle srovnání brokerské společnosti xPartners se bude jednat o největší společnosti tzv. „čisté hry“, tedy stoprocentně zaměřené jen na lithium, která byla kdy uvedena na trhu v USA. Dva největší výrobci lithia na světě, americký Albemarle a chilský SQM, jsou kótovány na NYSE, ale oba mají ve svém portfoliu další aktivity.

Dále se očekávají dvě kotace od dvou největších čínských hráčů v sektoru, a to od společnosti Tianqi Lithium a společnosti Ganfeng Lithium. Ganfeng Lithium se začne obchodovat 11. října. Bude se snažit prodat v akciích maximálně 676 milionů dolarů. To je ale výrazně méně než ještě vloni v únoru očekávaná 1 – 1,5 miliardy dolarů.

Malé firmy specializované na vyhledávání ložisek v Evropě ovšem také spěchají. V Portugalsku se momentálně nacházejí týmy společnosti Savannah Resources, která se může v krátkodobém horizontu stát největším dodavatelem spoduménu (lithiového minerálu). Savannah se rozhodla vybudovat důl na začátku roku 2019 na základě výsledků nejnovějších studií.  Výroba koncentrátu by mohla začít již v roce 2020. Portugalská vláda vyhlásí veřejnou soutěž na přidělení průzkumných práv na dalších deset potenciálních ložisek.

Všechny výše zmíněné události mohou po zhruba 17% poklesu ceny lithia svědčí o nadcházející euforii na trhu s lithiem, která může opět vyhnat jeho ceny nahoru, informuje Silvia Holá, hlavní analytik xPartners.

Témata: Lithium | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky