Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit: Pokud Británie opustí EU bez dohody, zavedení cla bude stát potravináře miliardy liber

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Brexit bez dohody může britské potravináře kvůli zavedení nových cel přijít na 9,3 miliardy liber (268 miliard Kč). Uvádí to dnes zveřejněná studie, kterou si zadala britská banka Barclays. Pokud by Británie opustila Evropskou unii bez dohody, což se v posledních dnech jeví jako možný scénář, vztahovalo by se na potraviny a nápoje dovážené do Británie z EU clo v průměrné výši 27 procent, uvádí studie.

Británie loni dovezla nápoje a potraviny v celkové hodnotě 48 miliard liber (1,4 bilionu Kč). To představuje podle ekonomického modelu Retail Economics pro Barclays Corporate Banking zhruba 40 procent veškerého zboží tohoto druhu na britském trhu. Z toho 71 procent výrobků pocházelo z EU a cla se na ně tedy nevztahovala.

"Některých výrobků se cla nedotknou, dokonce ani v případě scénáře odchodu bez dohody. Na většinu zboží ale budou mít zvýšené poplatky výrazně škodlivý dopad a nejvíce postihnou levnější produkty," řekl agentuře Reuters šéf retailové divize Barclays Ian Gilmartin.

V případě brexitu bez dohody by se například na dovážené hovězí vztahovalo clo kolem 300 procent, pomerančový džus by dostal přirážku ve výši 180 procent, uvádí studie. Clo na nepotravinářské zboží z EU by mělo být o dost nižší, tento poplatek by se podle studie pohyboval mezi třemi a čtyřmi procenty.

Témata:  Brexit

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy