Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zkontrolujte si platnost řidičského průkazu! Výměna čeká ještě čtvrt milionu motoristů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než čtvrt milionu motoristů si bude muset ještě letos vyměnit řidičský průkaz. Dosud si průkaz s platností do letošního roku vyměnilo 375.000 řidičů. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo dopravy. Na úřadě mimo své trvalé bydliště zatím zažádalo o nový doklad 25.000 řidičů.

Od července je možné na jakémkoli z 206 úřadů s rozšířenou působností vyřídit řidičské průkazy, dále také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu. Do konce června se průkazy vydávaly pouze v místě trvalého bydliště.

Novinku, díky které už motoristé nemusí cestovat na úřad v místě trvalého bydliště, využilo za celé letní prázdniny zhruba 12,5 procenta z celkového počtu žádostí. Nejvíce jich bylo podáno v Praze, kde si zažádalo o nový průkaz více než 3000 místně nepříslušných řidičů.

O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je možné požádat nejdříve tři měsíce před vypršením platnosti. O výměnu je možné zažádat i zpětně v případě, že platnost průkazu už vypršela. Za řízení s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuta až 2500 korun.

Od prvního prázdninového měsíce platí v systému řidičských průkazů i další změny. Žadatelé už nemusí se žádostí předkládat papírové fotografie, úředníci si je opatří z veřejných registrů nebo žadatele sami vyfotí. Žádost o nový průkaz zároveň podražila z 50 korun na 200 korun. Zvýšil se také poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních dní o 200 korun na 700 korun. Výměna propadlého oprávnění zůstala i nadále zdarma.

Témata:  řidiči auta

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 14:30

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy