Zahrady

Ilustrační fotografie

Covid obrací lidi k přírodě více než Gréta: roste poptávka po kempech, zahrádkách, chalupách i po dřevu

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Pandemie Čechy vrací blíže k přírodě. Do kempů, zahrádek, na chaty a chalupy. Civilizovaný svět obecně v sobě znovuobjevuje náklonnost k přírodním materiálům, jako je dřevo. Utrácet za zeleň a chvilky v ní je zkrátka „in“, dokonce ani nebylo třeba apelu Grety Thunbergové, kterou média v době pandemie odsunula do pozadí, za vir.

Ilustrační fotografie

Zdražující byty i zelenina ženou Čechy do zahrádkářských kolonií. Ceny chatek proto dramaticky rostou

Bydlení

Komentář Lukáše Kovandy: Ceny chatek umístěných v zahrádkářských koloniích v ČR v poslední době dramaticky rostou. Stejně tak jejich roční podnájemné. Například v pražské kolonii Na Balkáně je aktuálně v nabídce zahrádkářská chata za takřka milion korun. Ještě před několika málo lety by přitom její cena byla násobně nižší. A zatímco podnájemné před deseti lety běžně činilo dva tisíce korun ročně, dnes představuje i více než dvakrát tolik, až pět tisíc korun.

Ilustrační fotografie

Zahrady letos požírají přemnožení slimáci. Jak se jich účinně zbavit?

Magazín

Letošní počasí sice potlačilo půdní sucho, ale zase prospělo některým škůdcům, zejména slimákům. Největší škody působí plzák španělský. Likviduje salát i okrasné rostliny. Podle odborníků z Mendelovy univerzity by lidé měli ze zahrádek odstranit nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých slimáci nacházejí vlhké prostředí, a zvážit aplikaci volně prodávaných přípravků. Často používaná sůl škodí půdě.

Ilustrační fotografie

Dejte si pozor na podzimní pálení listí a klestí, hrozí požáry

Aktuality

Hasiči v době úklidu zahrad varují před vznikem požárů v důsledku pálení listí, klestí či odpadu při podzimních pracích a vypalování starých suchých porostů. Loni při tom jeden člověk zemřel a 40 lidí bylo zraněno. ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Ilustrační fotografie

Podzim už se blíží. Připravte na něj i vaši zahradu

Magazín

Podzim se nezadržitelně blíží, nastává čas sklizní a zahrada se pomalu chystá ke spánku. Sezóna zahradních prací však zdaleka u konce není. Co musíme udělat, aby naše zahrady bez problémů přečkaly zimu a na jaře nás odměnily krásnými květy a novými výhonky?

zahradní sekačka

Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se může stát

Magazín

Práce se sekačkou se na první pohled jeví jako jednoduchá záležitost, ale opak může být pravdou. Zejména kvůli špatnému zacházení či zanedbané údržbě sekačky jste pak nuceni vyhledat servis a zároveň často zkracujete její životnost. Nejčastější chyby při práci se sekačkou odhaluje Petr Tichý, servisní specialista.

Ilustrační fotografie

Zalévejte dešťovkou. Ušetříte stovky korun!

Magazín

Pátý suchý rok v řadě, a v budoucnu bude zřejmě ještě hůře. Nedostatek vody nutí majitele zahrad k využívání dešťové vody. Speciální sběrače a rezervoáry, které se mohly ještě před několika lety jevit vedle klasických okapů a sudů jako ekologický výstřelek či zbytečný luxus, se stávají běžnou výbavou.

Ilustrační fotografie

Magazín

Znepříjemňují vám život sousedé? Stíní vám zahradu, obtěžují vás zvířaty. Řešení existuje

Spolu s nemovitostí získáváte zpravidla i sousedy. Ti dokáží někdy značně znepříjemnit život. Co vše soused dle zákona smí a co již ne, upravují právní předpisy. Bránit se proti jednání souseda můžete dle povahy věci prostřednictvím obecního úřadu, policie, dalších správních orgánů nebo soudu. Soused může být potrestán pokutou, může mu být uloženo, aby zanechal svého jednání, nebo aby vám zaplatil finanční náhradu. Je-li soused nájemníkem bytu, může být pro své jednání z nájmu vypovězen.

Lógr u rostliny

Magazín

Víte, co mají společného kavárny a zahrádkáři?

Víte, co spojuje zahrádkáře s kavárnami Costa Coffee? Lógr. Kávová sedlina, kterou si můžete v kavárnách vyzvednout zdarma, se dá totiž využít na zahradě, jako přírodní hnojivo. A nejenom tam, poslouží i pokojovým rostlinám. Nezapomeňte na jarní hnojení a zajděte si do kavárny pro lógr, ale i na šálek kávy, který vám dodá energii k práci.

Ilustrační fotografie

Znepříjemňují vám život sousedé? Stíní vaši zahradu, obtěžují vás zvířata. Existuje řešení

Aktuality

Spolu s nemovitostí získáváte zpravidla i sousedy. Ti dokáží někdy značně znepříjemnit život. Co vše soused dle zákona smí a co již ne, upravují právní předpisy. Bránit se proti jednání souseda můžete dle povahy věci prostřednictvím obecního úřadu, policie, dalších správních orgánů nebo soudu. Soused může být potrestán pokutou, může mu být uloženo, aby zanechal svého jednání, nebo aby vám zaplatil finanční náhradu. Je-li soused nájemníkem bytu, může být pro své jednání z nájmu vypovězen.

Ilustrační fotografie

Jak chytře zvýšit hodnotu chaty či chalupy?

Magazín

Popularita chat a chalup roste. Důvodem je zejména vyšší obliba tuzemských dovolených a dobrá ekonomická situace. Navíc jimi lze ručit za hypotéku, pokud má nemovitost číslo evidenční nebo popisné a je celoročně obyvatelná. Víkendové nemovitosti tedy logicky získávají na ceně.

Zahrada, ilustrační fotografie

Magazín

Když začne krtek zahradničit. Co na něj zabírá?

Začíná teplé počasí a k aktivitě se probudili i krtci. Zničili vám také zahrádku? Přečtěte si rady, jak ho vyhnat. Mějte ovšem na paměti, že byste ho neměli zabít, protože je zákonem chráněný.

Podzim, ilustrační fotografie

Podzim je tady. Připravte na něj i vaši zahradu

Ekonomika

Na podzim nastává čas posledních sklizní a zahrada se pomalu chystá ke spánku. Sezóna zahradních prací však zdaleka u konce není. Na podzim je třeba připravit záhony i trávník, také většina rostlin by zimu bez vaší pomoci nepřežila. Mimo to je podzim ideálním obdobím pro přípravy, pokud se k založení zahrady teprve chystáte.

Ilustrační fotografie

Zahrádkáři chtějí svůj zákon. Vládě ale přijde nadbytečný

Aktuality

Vláda se na své středeční schůzi zabývala nejen opatřeními v případě ohrožení terorismem, ale i zahrádkářským zákonem. Návrh připravili poslanci ČSSD, KSČM a Úsvitu a je pod ním podepsaný i premiér Bohuslav Sobotka. Řešit má problémy s pozemky pro zahrádkářské osady.

Ilustrační fotografie

Česko bez vody: Hrozí zákazy zalévání a napouštění bazénů

Ekonomika

Kvůli nedostatku sněhu v zimě hrozí, že v létě bude opět extrémní sucho. Horské potoky, kterými se touto dobou obvykle valí proudy vody, jsou vyschlé. Pokud v následujících týdnech a měsících nezačne pořádně pršet, můžeme očekávat nejrůznější nařízení a zákazy.

Zahradní nábytek, ilustrační fotografie

Ekonomika

Plastovému zahradnímu nábytku odzvonilo. Trendy jsou kovy a exotické dřeviny

S přibývajícími slunečnými dny to každého táhne z obýváku ven. Není však třeba vyrážet na výlety daleko, stačí si jako další místnost domu zařídit příjemnou oázu klidu na zahradě. Zahraniční designéři dávají letos důraz především na vzájemné prolnutí mezi interiérem a exteriérem, multifunkčnost a kvalitní materiály. Takový zahradní nábytek vám pak bude dělat radost po několik sezón.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.