úřady

Ilustrační fotografie

Finanční úřady začnou nabízet on-line služby, mění se sankce

Finance

Změny v daňovém řádu, které jsou ode dneška účinné, umožní spuštění on-line služeb finančních úřadů, tzv. portálu Moje daně. Ten nabídne komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické přítomnosti. Přes portál bude možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému bude také služba automatického vyplňování daňových formulářů. Novela také například zjednodušuje kontrolní postupy nebo výrazně upravuje systém sankcí.

Koronavirus Covid-19

Úřady se vrací k běžnému provozu. Lidé musí dodržovat přísné hygienické podmínky

Aktuality

Úřady se dnes vrací k běžnému provozu, který omezily v souvislosti s koronavirovou situací. Zaměstnanci i veřejnost však musejí v budovách úřadů dodržovat přísné hygienické podmínky a minimalizovat osobní kontakt. Ministerstvo vnitra na občany apelovalo, aby upřednostnili možnost kontaktovat úředníky telefonem, e-mailem nebo datovou schránkou.

Ilustrační fotografie

Úřady v cizině odebraly od roku 2010 z rodin 480 českých dětí

Aktuality

Úřady v cizině odebraly od začátku roku 2010 zhruba do poloviny letošního dubna z rodin 480 českých dětí. Týkalo se to 238 rodin. Nejvíc případů bylo v Británii. Zhruba 40 procent odebraných chlapců a dívek se vrátilo k rodičům nebo šlo k příbuzným v zahraničí i v ČR. Přibližně stejný podíl dětí se v cizině dostal k pěstounům a do adopce. Vyplývá to ze statistiky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD), kterou dnes ČTK poskytl ředitel úřadu Zdeněk Kapitán. Důvodem odebrání bývá ohrožení dítěte, týrání, zneužívání a zanedbávání i podezření na ně. V některých zemích zákon zakazuje fyzické tresty dětí.

Ilustrační fotografie

Stát si nechá miliony zabavené při razii v sídle úřadu vlády

Aktuality

Částka 3,5 milionu korun, kterou policie zajistila při razii v červnu 2013 na úřadu vlády, zůstane státu. O peníze se prostřednictvím svých rodičů soudil tehdejší vedoucí úřadu Lubomír Poul, který tvrdil, že šlo o soukromé úspory. Soud loni žalobu zamítl a Poulovi nyní stáhli odvolání, které proti tomuto rozhodnutí podali. Rozsudek je tak pravomocný. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Ilustrační fotografie

Toto jsme se naučili za Husáka, říká sociolog

Ekonomika

Společenské zřízení se postupně mění, posun od demokracie k byrokratickému zřízení ve stále více viditelný, domnívá se český sociolog Petr Hampl. Některé cenné kontakty vám prý ale mohou pomoci v tomto světě přežít.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy