bydlení

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Bydlení

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Ilustrační fotografie

Pojištění majetku se vyplatí nepodceňovat. Pozor na faktor času

Pojištění

Pojištění majetku se nevyplatí podceňovat. Často toto téma odkládáme na neurčito a spoléháme se na to, že právě nám se nic nestane. Motivem k pojištění majetku bývá nešťastná událost v našem okolí, která nám připomene, že kritické situace se nevyhýbají nikomu. Je výhodnější být na takové situace připravený předem. Aby pojištění majetku fungovalo správně a bylo k užitku, je však potřeba vědět, jak přesně funguje a na co si dát pozor.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Jaký byl rok 2023 ve světě hypoték a co přinese realitní trh v roce 2024

Rok 2023 se u většiny poskytovatelů hypoték i realitních makléřů zapíše mezi ty méně úspěšné. Zájem Čechů o pořízení vlastního bydlení byl totiž velmi vlažný. A jaké jsou vyhlídky na příští rok? Pozvolna klesající úrokové sazby hypoték, oživení zájmu o nemovitosti a dražší pojištění nemovitosti i domácnosti. Jaké další změny přinese rok 2024?

Ilustrační fotografie

Nájmy rostou napříč Českem. Nejdražší jsou v Praze

Bydlení

Nájemné bytů v Česku stabilně roste, a to už od roku 2014. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrný nájem v ČR vyšplhal na 266 Kč za m2, oproti loňsku se jedná skoro o 5% nárůst. V Praze se průměrná cena zastavila na 351 Kč za m2. Téměř všechna města zaznamenala meziroční nárůst, výjimku tvoří Ostrava, kde nájemné lehce pokleslo na hodnotu 209 Kč/m2.

Ilustrační fotografie

Jak to aktuálně vypadá s prodejem nemovitostí v Česku? Na výrazný pokles cen nečekejte

Bydlení

Na českém realitním trhu začíná být opět více živo. I když se úrokové sazby hypoték nevzdalují od historických maxim a na výraznější pokles sazeb si ještě nějaký čas počkáme, zájemců o koupi nemovitosti pozvolna přibývá. Důvodů pro to může být hned několik. Novostavby i starší nemovitosti určené k bydlení zlevnily, kupující mají na výběr z široké nabídky bytů i rodinných domů a šance na další zásadnější pokles cen nemovitostí je poměrně malá. 

Ilustrační fotografie

Bydlení

Touha bydlet ve vlastním nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování

Rok 2023 je pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Jeho první polovina se sice nesla ve znamení útlumu, nyní však přichází první pozitivní impulsy a ve druhém pololetí společnost Wienerberger očekává křehký růst poptávky. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení, jako například dřívější vysoké ceny energií, rostoucí inflace nebo úrokové sazby hypoték, ztrácejí na síle, a tak může nadcházející období přinést investorům dobré podmínky pro realizaci bydlení.

Ilustrační fotografie

Téměř pětina domácností s hypotékou dá až 75 procent příjmů na bydlení

Půjčky a spoření

Téměř pětina českých domácností s hypotékou dá až 75 procent svých příjmů na náklady spojené s bydlením. Vedle splátek úvěrů na bydlení jich odchází peníze i na další pravidelné platby, jako jsou příspěvky do fondu oprav, vodné a stočné, zálohy na energie či pojištění. Vyplývá to z průzkumu finančně-poradenské společnosti Swiss Life Select mezi více než tisícovkou respondentů, kteří splácí hypotéku.

Ilustrační fotografie

Průměrná sazba hypoték v červnu nepatrně klesla na 6,30 procenta

Půjčky a spoření

Průměrná sazba hypoték na počátku června nepatrně klesla na 6,30 procenta z květnových 6,32 procenta. Vrátila se tak na dubnovou úroveň. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Ilustrační fotografie

Za málo započatých a dostavěných bytů může inflace i cena energií, shodli se odborníci

Bydlení

Dubnové snížení stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), se odrazilo také v počtu započatých a dostavěných bytů. Počet zahájených výstaveb bytů v ČR ve čtvrtém měsíci roku podle úřadu meziročně klesl téměř o čtvrtinu. Dokončených bytových rezidencí bylo meziročně méně o 40,6 procenta. Podle odborníků to je dáno snížením počtu investic - zapříčiněného jak vysokými úvěry a inflací, tak také legislativou a dlouhotrvajícím nárůstem cen energií a stavebních materiálů.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Balkon, lodžie, terasa. Víte jaký je v nich rozdíl?

Pokud prodáváte nebo pronajímáte byt, je vlastní balkon či terasa velké plus, které může nalákat řadu zájemců. Jak ale tuto plochu správně zahrnout do inzerátu? A jaký je vlastně rozdíl mezi balkonem, lodžií a terasou? Přinášíme několik tipů, jak se vyhnout nedorozumění při komunikaci se zájemci a balkon představit jako přednost.

Ilustrační fotografie

Jak banky posuzují příjmy zájemce o hypotéku a jaké příjmy se počítají do hypotéky?

Půjčky a spoření

Výše příjmu je klíčová při schvalování hypotéky. Každý, kdo se rozhodne financovat vlastní bydlení hypotékou, musí počítat s tím, že si ho banka důkladně prověří. Stěžejní je zjistit, zda bude žadatel schopen půjčku na bydlení řádně splácet. Při posuzování žádosti o hypotéku provede poskytovatel úvěru takzvaný skóring, na jehož základě si udělá obrázek o bonitě daného zájemce o hypoteční úvěr.

Ilustrační fotografie

Bez velké krize české byty výrazněji nezlevní. Vlastní bydlení v Praze je jako červené ferrari

Bydlení

Komentář Lukáše Kovandy: Poptávka po nemovitostech zůstane letos v Česku utlumená. Hlavně v důsledku vysokých úrokových sazeb hypoték a stále poměrně vysokého úročení investičních alternativ k investičnímu vlastnictví realit, jako jsou například vládní dluhopisy. I přesto letos k určitému oživení poptávky po nemovitostech dojde, zejména vlivem lepšího než předpokládaného zvládnutí energetické krize EU a zažehnáním nebezpečí opravdu hluboké evropské recese.

Ilustrační fotografie

Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia

Půjčky a spoření

Komentář Lukáše Kovandy: V Německu nyní poprvé od roku 2009 ceny rezidenčních nemovitostí klesají. Ve Švédsku dochází ke splasknutí pandemické realitní bubliny, neboť předlužené domácnosti jsou lapeny v pasti náhle zvýšených úroků. Centrální banky na celém Západě se samy lapily do pasti své závadné měnové politiky posledních více než deseti let. Vyťukávaly do klávesnic svých počítačů miliardy a biliony dolarů, eur i korun, za něž v zajetí pomýlených teorií skupovaly devizy, vládní dluh či další cenné papíry. Pumpovaly tím do mezibankovního systému nové peníze, které umožnily stlačit úrok třeba i na hypotékách.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Jak na hypotéky v roce 2023?

Specifická doba si žádá specifický přístup. A jako se v závislosti na ekonomické situaci mění hypoteční podmínky, stejně tak by se měly měnit i strategie lidí, kteří o hypotéky žádají nebo sjednávají jejich nová pravidla. Na co byste tedy měli být v roce 2023 připraveni a jakých možností hypotečního trhu se letos vyplatí využít?

CZK

Příspěvek na bydlení dostalo v prosinci 228.000 lidí, meziročně o 48 procent víc

Důchody a sociální podpora

Příjemců příspěvku na bydlení loni přibylo. V prosinci úřady práce vyplatily 228.000 těchto dávek, meziročně o 48 procent víc. Průměrná domácnost dostala 4777 korun. Stát minulý rok na příspěvky vydal celkem 8,56 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy víc než předloni. Vyplývá to ze zpráv o vyplácení dávek a z údajů, které dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce. Podle statistických dat je ale domácností, které příspěvek pobírají, méně než v letech po minulé krizi. Nižší než tehdy jsou teď také výdaje.

Pronájem bytu, zn.: spěchá: Kde a jak hledat?

Pronájem bytu, zn.: spěchá: Kde a jak hledat?

Bydlení

PR článek - Poptávka po nájemním bydlení roste závratnou rychlostí a ve srovnání s loňskem je téměř dvojnásobná. Z hledání vysněného bytu se tak stává spíše pátrání po slušném bydlení za normální cenu. Roli přitom hraje štěstí, rychlost i využití všech možností.

Ilustrační fotografie

Průměrná sazba hypoték zůstala v lednu na 6,34 procenta

Bydlení

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem ledna činila 6,34 procenta, tedy stejně jako před měsícem. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Ilustrační fotografie

Hypotéka v eurech není dobrý nápad

Půjčky a spoření

Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může zdát. Proč není sjednání eurové hypotéky dobrý nápad?

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy