Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Samotou trpí více než polovina seniorů. Před Vánoci se situace zhoršuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Osamělost patří k nejčastějším problémům, kterým musejí dnešní senioři čelit. Z aktuálních statistik společnosti Život 90, která provozuje krizovou linku pro seniory, vyplývá, že téma samoty a mezilidských vztahů pouze v listopadu řešilo 60 % volajících. Pocity osamělosti navíc v období vánočních svátků nabývají na intenzitě. Ke špatnému psychickému stavu starších lidí pak v předvánočním období často přispívá jejich špatná finanční situace.

Senioři jsou dle odborníků pocitem osamělosti ohroženi nejvíce. Často totiž mají omezené možnosti v navazování sociálních kontaktů, bolestná je pro ně také ztráta partnera nebo přátel z řad vrstevníků. „Asi 10 % klientů Domova pro seniory Máchova nemá žádnou rodinu či blízké. O zhruba 20 % klientů se rodina zajímá minimálně po celý rok,“ řekla Martina Polanská, ředitelka Centra sociálních služeb Prahy 2. Pocitem osamělosti však netrpí pouze lidé bez rodiny. „To, že má senior děti nebo vnoučata, ještě neznamená, že se občas necítí osamělý. Mladé rodiny dnes totiž často vedou životní styl, který je lidem starším 60 let velmi vzdálený, často též bydlí velmi daleko,“ dodal Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která poskytuje telefonickou asistenční službu pro seniory. Za nárůst osamělých seniorů pak podle něj může postupná proměna mezigeneračních vztahů.

Tento trend potvrzují i dlouhodobé statistiky. Dle údajů Českého statistického úřadu stále roste počet domácností jednotlivců. Za posledních čtyřicet let se jejich počet více než zdvojnásobil. Při posledním sčítání lidu, domů a bytů tak žilo v samostatných domácnostech více než 650 tisíc lidí starších šedesáti let. Většinu z nich pak tvoří ženy. Důvodem je především jejich vyšší šance na dožití, po smrti partnera tak ženy často zůstávají v domácnosti samy.

Pocity osamělosti pak dle pracovníků sociálních služeb trápí seniory nejvíce koncem roku. „Zajímavé je, že se senioři na naši službu obracejí častěji právě v obdobích, kdy samotu pociťují intenzivněji, tedy na podzim a v období svátků,“ řekla Veronika Lelková z Centra pro rodinu a sociální péči v Brně. „Vánoční svátky jsou často spojovány s rodinnou pohodou, senioři tak v tomto období bývají více posmutnělí a nostalgičtí, často vzpomínají na své blízké, které ztratili,“ dodal Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe. Mnohé organizace, jež se práci se staršími lidmi věnují, tedy seniorům nabízejí speciální vánoční program a organizují pro ně akce, na kterých mají možnost trávit volný čas v kolektivu lidí.

Experti rovněž upozorňují na to, že v období svátků, kdy většina domácností zaznamenává vyšší výdaje, mohou senioři propadat chmurným myšlenkám i kvůli své špatné finanční situaci. Stále více lidí důchodového věku je totiž dle údajů českého statistického úřadu ohroženo chudobou. Z průzkumů vyplývá, že dokonce každý sedmý člověk starší 65 let řeší problémy s nedostatkem prostředků. Češi navíc dle průzkumu agentury Ipsos pro společnost PROFI CREDIT nemají příliš ve zvyku finančně podporovat své rodiče. Peníze matce nebo otci přispívá pravidelně pouze 12 % z nich.

Témata:  důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy