Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neplatí vám partner na dítě? Stát vám přispěje několik tisíc korun

Děti, ilustrační fotografie
Děti, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pokud vám partner nepřispívá na dítě, mohl by to místo něj udělat stát. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v minulém týdnu předložila vládě návrh o tzv. zálohovém výživném. Alimenty by po neplatiči potom stát sám vymáhal.

"V České republice žije více než půl milionu neúplných rodin, velkou většinu z nich tvoří maminky, jejichž situace je často tristní, a to nejčastěji velkou měrou kvůli neplacení výživného ze strany druhého rodiče. Když k tomu přičteme často ztížené možnosti uplatnění na trhu práce a další komplikace, je tato skupina občanů jednou z nejohroženějších pádem do chudoby a sociálním vyloučením," tvrdí Marksová.

Na ministerstvu proto vznikl návrh, který by měl samoživitelkám s dětmi těžkou situaci ulehčit. Záměr zákona o zálohovém výživném je zakotven i v koaličním prohlášení vlády. Podobné opatření funguje už v 19 evropských zemích. "I já vyznávám princip, že stát by se měl umět postarat o děti, které jsou ve složité životní situaci," říká ministryně.

Nárok na alimenty od státu by měly děti, které žijí v domácnostech, jejichž měsíční příjem nepřevyšuje 2,7násobek životního minima. Alimenty by se proplácely do výše 1,2 násobku životního minima dítěte. Výživné pro děti do 6 let by podle aktuálního životního minima dosahovalo maximální výše 2088 Kč, od 15 let 2568 Kč a do 26 let 2940 Kč měsíčně.

Výživné by vyplácel úřad práce, po neplatiči by původní alimenty poté vymáhal stát. Nepočítá ale s tím, že by se mu podařilo dostat celou částku. Pokud by od neplatiče získal alespoň deset procent z výše původních alimentů, státní kasu by zálohové výživné vyšlo ročně asi na 737 milionů korun. Návrh teď bude projednávat vláda.

Témata:  Alimenty děti

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.