Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Marksová plánuje: Tátové budou muset na mateřskou. Jinak přijdou o peníze

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Tominová-Marksová chce rozbít zažitý stereotyp a vyvarovat se tomu, že zaměstnavatelé uvidí v ženách potenciální matky. Navrhne proto mechanismus dělení rodičovské.

"Někde to funguje tak, že je určená část pro jednoho rodiče a fixní pro druhého. Když ten druhý nejde a nevyužije svoji část, nárok propadá. Funguje to ovšem v zemích, kde je rodičovská dovolená devět měsíců, tři měsíce pak má druhý rodič. Ale u nás jsou tři roky, musíme vymyslet, jak to zvládnout u nás. Podle mě je reálné začít na jednom až dvou měsících. Kdyby toho druhý rodič nevyužil, o tu dobu by se rodičovská zkrátila," uvedla v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Tak to nyní funguje v západní Evropě a podle ministryně se těžko vymyslí něco lepšího. "Jde jen o to vymyslet, jak dlouhá má být doba fixovaná na druhého rodiče, začala bych skromně. Další věc, která už byla rozpracována v době, kdy ministrem práce byl Petr Nečas z ODS, je otcovská dovolená v šestinedělí. Čerpala by se z nemocenské, například týden, kdy by mohl být doma. Je to podobné, jako když máte nárok na volno při pohřbu," podotkla.

Domnívá se, že sdílená rodičovská dovolená naopak může přinést úspory, protože kdyby nárok propadl, stát vydá o to méně. "U otcovské dovolené by byl nárok na nemocenské pojištění. Rodí se u nás asi 90 tisíc dětí ročně a ne každý si to vybere. Dopad do rozpočtu nebude velký," dodala.

Sdílená rodičovská dovolená by podle ní měla ideálně začít platit od roku 2017.

Témata:  děti Michaela Marksová Rodičovská dovolená

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.