Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS ke stravenkam: výjimku pro vybrané by měla nahradit úleva pro všechny

ODS ke stravenkam: výjimku pro vybrané by měla nahradit úleva pro všechny

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Strana Věci veřejné je s názorem zachovat daňovou úlevu na stravenky ve vládě osamocená. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) se v pondělním vyjádření pro agenturu Mediafax postavil na stranu TOP 09 a uvedl, že výjimku pro vybrané by měla nahradit úleva pro všechny.

"ODS dlouhodobě prosazuje průhledný daňový systém a odstranění nesystémových daňových výjimek. Je nespravedlivé, že různé benefity dnes čerpají jen vybraní zaměstnanci, ale z daní na ně přispívají všichni," sdělil Mediafaxu ministr průmyslu a obchodu. Proto chce ODS, stejně jako její koaliční partner TOP 09, roztříštěné výhody určené jen některým zaměstnancům nahradit univerzálních paušálem, který bude dostupný pro všechny. "To se týká i stravenek, které se navíc staly v ČR paralelní měnou, za kterou lidé nekupují jen potraviny, ale i jiné věci jako potraviny a alkohol," doplnil Kocourek. O zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, snížení odpočitatelných úroků z úvěrů na bydlení za 300 na 80 tisíc korun nebo o zavedení 19procentní daně z příjmu bude koaliční vláda hovořit v souvislosti se startem jednotného inkasního místa ve středu. Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta v pondělí agentuře Mediafax řekl, že jeho strana záměr zrušit stravenky na vládě nepodpoří. Bárta to uvedl po jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem. Bárta zároveň prohlásil, že debata se povede i nad zrušením stávající takzvané superhrubé mzdy. Šéf odborářů Zavadil zmínil, že VV jsou jediná koaliční strana, která jeho svaz kvůli daňovým změnám oslovila. "Rušení benefitů je pitomost, nejenže to ekonomice nepomůže, ale navíc to bude mít negativní dopady na státní rozpočet," reagoval předseda ČMKOS. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plánuje lidem ztrátu výhod kompenzovat jednotným zaměstnaneckým paušálem, který bude ve výši 250 korun měsíčně, tedy tři tisíce za rok. Podle VV a odborů na tuto výhodu ale lidé s příjmy pod 10 tisíc korun nedosáhnou, protože už teď daně prakticky neodvádějí.

Témata:  stravenky ODS

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.