Nízké ceny a široká nabídka na čínském tržišti Temu stále lákají mnohé spotřebitele, kteří zde hledají oblečení, elektroniku nebo dětské hračky. Už dříve upozornil dTest na rizika spojená s kvalitou některých produktů a problémy s ochranou spotřebitelů. Nyní jsou k dispozici výsledky testů, které provedli členové Evropské spotřebitelské organizace na vybraných produktech. Co všechno odhalily?
Dosavadní vývoj
O problematice kolem Temu jsme informovali již dříve, kdy jsme upozorňovali nejen na nedostatečnou kvalitu některých produktů, ale také na využívání tzv. dark patterns (manipulativních taktik), které negativně ovlivňují chování spotřebitelů na platformě. Takové praktiky jsou v rozporu s nařízením o digitálních službách (DSA), stejně jako nedostatek informací o jednotlivých prodejcích nebo i nízký standard bezpečnosti pro nezletilé uživatele.
Na základě těchto a dalších porušení předpisů EU na ochranu spotřebitelů jsme na jaře loňského roku spolu s dalšími spotřebitelskými organizacemi sdruženými pod Evropskou spotřebitelskou organizací (BEUC) podali stížnost k jednotlivým dozorovým orgánům i Evropské komisi. Ta následně zahájila proti Temu formální řízení, v němž do značné míry přejala hlavní body podané stížnosti. Současně v této věci probíhá i řízení u irského národního koordinátora digitálních služeb, kterého BEUC vyzývá, aby se zaměřil na části stížnosti, kterými se Evropská komise ve svém vyšetřování nezabývá.
Nebezpečné hračky i absentující složení kosmetiky
Členové BEUC v Dánsku, Itálii a Spojeném království se zaměřili na různé druhy produktů, od kosmetiky po dětské hračky, a odhalili řadu problémů. Mezi ně patří příliš snadno oddělitelné malé části dětských hraček a kojeneckých výrobků, které mohou způsobit udušení, chybějící nebo nesprávný seznam ingrediencí v kosmetických produktech či vysoce nebezpečné elektrické ohřívače. Mnoho těchto produktů neodpovídalo platným předpisům a nemělo by být vůbec v prodeji. V některých případech nebyl ani jeden z kontrolovaných produktů v souladu s legislativou.
„Temu si možná podmanilo Evropu díky nízkým cenám, ale zároveň se stalo vstupní branou pro nelegální produkty, které na našem trhu nemají co dělat. Je zřejmé, že Temu představuje rozsáhlý problém, který musí úřady neodkladně řešit. Spotřebitelé si do svých domovů přinášejí nebezpečné výrobky, zatímco mnoho evropských podniků, které dodržují předpisy, čelí nekalé konkurenci. Proto vyzýváme Evropskou komisi, aby urychleně dokončila své probíhající vyšetřování a přijala účinná a odstrašující opatření proti Temu v zájmu spotřebitelů i poctivých podniků,“ komentuje výsledky testování generální ředitel BEUC Agustín Reyna.
Čtěte také
Výzva BEUC k Evropské komisi
BEUC vyzývá Evropskou komisi k urychlenému dokončení vyšetřování platformy Temu a přijetí konkrétních opatření, která zajistí, že všechny online platformy budou dodržovat nařízení o digitálních službách a i další povinnosti vyplývající z úpravy spotřebitelského práva v rámci EU. Zároveň požaduje předložení akčního plánu pro e-commerce, který by řešil problémy spotřebitelů na online tržištích a stanovil jasná pravidla odpovědnosti těchto subjektů. Dalším bodem výzvy je spolupráce s Evropským parlamentem a Radou na reformě celního systému EU, která by zabránila vstupu nebezpečných výrobků na evropský trh. BEUC také zdůrazňuje, že celní úřady by měly být lépe vybaveny a pověřeny důslednou kontrolou bezpečnosti produktů při jejich vstupu do EU, což dosud není dostatečně zajištěno.
Související
30. ledna 2025 15:59
28. ledna 2025 11:20
16. ledna 2025 10:32
19. listopadu 2024 10:51
14. listopadu 2024 12:48
12. listopadu 2024 10:50