Od dubna 2022 dojde výraznému zpřísnění pravidel pro hypotéky. Očekává se možný propad trhu až o 50%

Současná komplikovaná situace kolem hypoték a jejich dostupnosti se od příštího roku ještě více zpřísní. A to konkrétně od dubna, kdy opět se zavedou 2 ukazatele DTI a DSTI, které sníží počet lidí, kteří na hypotéku dosáhnou. A podle datové analýzy Hyponamiru.cz, tak na hypotéku nedosáhne větší počet lidí, než se předpokládá.

Ilustrační fotografie
reklama

„Nové požadavky jsme aplikovali na ty žadatele, se kterými jsme hypotéky řešili v roce 2021 a zjistili jsme, že po aplikaci DTI a DSTI při úrokových sazbách, které byly v roce 2021 by prošlo ze 100 % těch co prošli v roce 2021: celkem pouze 77 % úvěrů a z toho: pouze 86 % žadatelů do 36 let 72 % žadatelů nad 36 let pozn.: pravidla pro DTI a DSTI budou rozdílná pro žadatele do 36 let a od 36 let, proto jsme počítali obě skupiny odděleně´,“ říká Miroslav Majer, CEO online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Očekává se velký propad trhu

Stejný výpočet hypoteční specialisty Hyponamiru.cz provedli po aplikaci DTI a DSTI při aktuálních úrokových sazbách, resp. očekávaných úrokových sazbách okolo 5 % a výsledek by byl následující:

Celkem pouze 64 % úvěrů a z toho: pouze 72 % žadatelů do 36 let 60 % žadatelů nad 36 let dosáhlo na hypotéku. ČNB odhaduje, že opatření zasáhne jen 10 % žadatelů. To ale dle našich zkušeností není pravda. Je to příliš optimistické. „V Hyponamiru očekáváme propad trhu meziročně o 50 % (srovnání 2021 a 2022) tzn. návrat na cca 250–200 mld. v uzavřených hypotékách v ČR, což byl předkoronový běžný roční standard v uzavřeném objemu hypoték, upřesňuje Miroslav Majer.

Mnoho lidí bude mít problém zvládnout refinancování

Dalším rizikem je refinancování. Klienti, kteří budou muset řešit refinancování v roce 2022 mají většinou sazby okolo 2 - 2,5 %, v případě, že dojde k tomu, že se úrokové sazby vyšplhají až na 5 % řada lidí pravděpodobně hypotéku po refinancování neutáhne (díky navýšení měsíční splátky) a bude se nemovitosti zbavovat. Pro mnoho lidí to bude minimálně komplikace, jelikož půjde o citelný zásah do jejich rozpočtu v řádech tisíců.

Restrikce mohou ještě více znemožnit žádosti o hypotéky

„I další překážky mohou znemožnit žádosti o hypotéky. Jednou z nich je i zvednutí životního minima s ohledem na vysokou inflaci. Životní minimum určují jednotlivé banky, a to na základě inflace, růstu nákladů na bydlení apod. To by opět negativně ovlivnilo bonitu klienta při žádosti o hypoteční úvěr. Takže hrozí riziko, že si na vlastní bydlení sáhne ještě méně lidí, než predikují naše analýzy, uzavírá Miroslav Majer, CEO online sjednavače hypoték Hyponamiru.cz.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky