Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od dubna 2022 dojde výraznému zpřísnění pravidel pro hypotéky. Očekává se možný propad trhu až o 50%

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současná komplikovaná situace kolem hypoték a jejich dostupnosti se od příštího roku ještě více zpřísní. A to konkrétně od dubna, kdy opět se zavedou 2 ukazatele DTI a DSTI, které sníží počet lidí, kteří na hypotéku dosáhnou. A podle datové analýzy Hyponamiru.cz, tak na hypotéku nedosáhne větší počet lidí, než se předpokládá.

„Nové požadavky jsme aplikovali na ty žadatele, se kterými jsme hypotéky řešili v roce 2021 a zjistili jsme, že po aplikaci DTI a DSTI při úrokových sazbách, které byly v roce 2021 by prošlo ze 100 % těch co prošli v roce 2021: celkem pouze 77 % úvěrů a z toho: pouze 86 % žadatelů do 36 let 72 % žadatelů nad 36 let pozn.: pravidla pro DTI a DSTI budou rozdílná pro žadatele do 36 let a od 36 let, proto jsme počítali obě skupiny odděleně´,“ říká Miroslav Majer, CEO online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Očekává se velký propad trhu

Stejný výpočet hypoteční specialisty Hyponamiru.cz provedli po aplikaci DTI a DSTI při aktuálních úrokových sazbách, resp. očekávaných úrokových sazbách okolo 5 % a výsledek by byl následující:

Celkem pouze 64 % úvěrů a z toho: pouze 72 % žadatelů do 36 let 60 % žadatelů nad 36 let dosáhlo na hypotéku. ČNB odhaduje, že opatření zasáhne jen 10 % žadatelů. To ale dle našich zkušeností není pravda. Je to příliš optimistické. „V Hyponamiru očekáváme propad trhu meziročně o 50 % (srovnání 2021 a 2022) tzn. návrat na cca 250–200 mld. v uzavřených hypotékách v ČR, což byl předkoronový běžný roční standard v uzavřeném objemu hypoték, upřesňuje Miroslav Majer.

Mnoho lidí bude mít problém zvládnout refinancování

Dalším rizikem je refinancování. Klienti, kteří budou muset řešit refinancování v roce 2022 mají většinou sazby okolo 2 - 2,5 %, v případě, že dojde k tomu, že se úrokové sazby vyšplhají až na 5 % řada lidí pravděpodobně hypotéku po refinancování neutáhne (díky navýšení měsíční splátky) a bude se nemovitosti zbavovat. Pro mnoho lidí to bude minimálně komplikace, jelikož půjde o citelný zásah do jejich rozpočtu v řádech tisíců.

Restrikce mohou ještě více znemožnit žádosti o hypotéky

„I další překážky mohou znemožnit žádosti o hypotéky. Jednou z nich je i zvednutí životního minima s ohledem na vysokou inflaci. Životní minimum určují jednotlivé banky, a to na základě inflace, růstu nákladů na bydlení apod. To by opět negativně ovlivnilo bonitu klienta při žádosti o hypoteční úvěr. Takže hrozí riziko, že si na vlastní bydlení sáhne ještě méně lidí, než predikují naše analýzy, uzavírá Miroslav Majer, CEO online sjednavače hypoték Hyponamiru.cz.

Témata:  hypotéky bydlení

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 11:23

Fotovoltaika bez baterie: Úspory poloviční, potenciál nevyužitý

Rozmach udržitelných zdrojů elektrické energie má vesměs pozitivní dopady. Ale přináší i problémy v distribuční soustavě a také situace, kdy je elektřiny takový nadbytek, že její cena klesá do záporných hodnot. Taková situace nastává při splnění několika podmínek a zejména pak v době, kdy se sejde výroba elektřiny ze slunce a z větru ve stejnou dobu. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hypoindex prosinec 2024: Pokles sazeb hypoték na přelomu roku pozvolna zrychluje

V prosinci 2024 se úrokové sazby hypoték podle sdělení Swiss Life Hypoindexu naší redakci snížily na 5,22 %, což je druhý největší pokles v letošním roce. Měsíční splátka hypotéky ve výši 3,5 milionu korun při 80% LTV a 25leté splatnosti tak činila 20 909 Kč. V letošním roce sazby klesly o 0,8 procentního bodu, zatímco Česká národní banka snížila svou repo sazbu o 2,75 procentního bodu. Bankéři však stále očekávají, že úrokové sazby hypoték zůstanou nad 5 %.