Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Levné hypotéky končí. První banky zvedly úrokové sazby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na začátku října zvedly první čtyři banky v Česku úrokové sazby hypoték. Zájemci o novou hypotéku či refinancování té stávající zaplatí o několik stokorun měsíčně navíc. Nízkou úrokovou sazbu si mohou lidé zajistit až na dva roky dopředu.

Bankám se letos do zvyšování úrokových sazeb hypoték moc nechtělo. Přestože byly sazby velmi nízké a lidé mohli získat hypotéku za velmi výhodných podmínek, zájem o ně v meziročním srovnání klesal. V říjnu první banky poskytující lidem úvěry na bydlení zdražily. „Už na začátku října zvedly úrokové sazby hypoték čtyři banky. Komerční banka a UniCredit Bank zvýšily sazby o 0,2 procentního bodu, Česká spořitelna a Raiffeisenbank o 0,1 procentního bodu,“ potvrzuje aktuální situaci na trhu hypoték analytik portálu Hyponamíru.cz Lukáš Komínek.

Lidé zaplatí o několik stokorun více

I když se jednalo pouze o nepatrné navýšení sazeb v řádu desetin procent, už to lidé pocítí na svých peněženkách. Například u třímilionové hypotéky se splatností 25 let při růstu úrokové sazby z 2,3 na 2,5 procenta zaplatíte každý měsíc přibližně o tři stovky navíc. „V příštích šesti měsících očekávám nanejvýš pozvolný růst úrokových sazeb hypoték. Banky budou přistupovat k navyšování sazeb jen velmi opatrně. Jak moc sazby změní bude záviset na dalším vývoji zájmu lidí o hypotéky a rozhodnutí centrální banky o nastavení základních úrokových sazeb,“ uvádí Lukáš Komínek. Bankovní rada České národní banky naposledy zvedala sazby letos v květnu, a to z 1,75 na 2 procenta. V září na letošním šestém zasedání ponechala sazby na stávající úrovni. Do konce roku se o nastavení sazeb bude rozhodovat ještě dvakrát a případné zvýšení základních sazeb se může promítnout do úročení hypoték.

Nízkou sazbu hypotéky si můžete zajistit dopředu

Kdo o hypotéce vážně uvažuje, může si dopředu „zarezervovat“ současnou nízkou úrokovou sazbu. Jakmile získáte od banky závaznou nabídku hypotéky, máte většinou jeden měsíc na rozmyšlenou. Až do podpisu úvěrové smlouvy vám banka garantuje navrženou úrokovou sazbu. Po podpisu smlouvy máte obvykle až dva roky na čerpání hypotéky. Pokud začnete čerpat až na konci této lhůty, nemusíte se trápit případným růstem úrokových sazeb hypoték. Na úrokové sazbě jste se totiž dohodli s bankou při podpisu smlouvy. Lukáš Komínek k tomu dodává: „Kdo plánuje pozdější čerpání hypotéky, měl by si zafixovat úrokovou sazbu alespoň na osm let. Doba fixace totiž začíná běžet již od data podpisu úvěrové smlouvy, nikoliv od data zahájení čerpání.“ Nízkou úrokovou sazbu si lze zajistit rok až dva dopředu i v případě refinancování hypotéky. Podmínkou je opět podepsání nové úvěrové smlouvy.

Témata:  hypotéky finance

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 18:09

České školství se mění: Od roku 2025 se zavádí nový obor všeobecné lyceum

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hypotéka jen na jednoho z manželů: Jak to funguje a co je potřeba vědět

Vstupem do manželství partneři obvykle začínají sdílet nejen svůj život, ale i finance a majetek. Co během společného soužití nabudou, se stává součástí společného jmění manželů, pokud si před svatbou nebo během manželství nedomluví jiný režim, například zúžení společného jmění manželů o konkrétní majetek. Společné jsou také finanční závazky, jako je hypotéka.