Je možné získat hypotéku na koupi i následnou rekonstrukci staršího domu?

PR článek - Moderní developerské projekty vám nic neříkají? Poohlížíte se raději po starších domech, které mají svou duši a minulost? Pozor, zatímco pro vás může představovat starší rodinný domek na vesnici skvělou příležitost, banka v něm může vidět jen samé nástrahy. Je tedy možné získat úvěr na bydlení na starší nemovitost a zároveň se zadlužit i kvůli její rekonstrukci?

Je možné získat hypotéku na koupi i následnou rekonstrukci staršího domu?
reklama

Koupit si starší rodinný dům na vesnici a následně ho zrekonstruovat může vyjít mnohem levněji než novostavba vyrůstající v novém satelitním městečku. Mnohým se ale do první varianty nechce jít z obav, že jim nebude schválena hypotéka. Nemá-li totiž člověk dostatečně našetřeno, pak kromě peněz na koupi domu jsou potřeba finance i na rekonstrukci. Bez ní se to v mnoha případech neobejde, stará elektřina, rozvody, kotel, střecha, okna, to vše je často nutné opravit nebo vyměnit.

Ne vždy banka vychází z kupní ceny nemovitosti

Ač se to může zdát jako utopie, i přes snižující se LTV, které v současné době by nemělo přesáhnout výši 90, lze získat v bance hypotéku na koupi nemovitosti a její rekonstrukci. Banky v takovém případě nevychází z hodnoty nemovitosti při koupi, nýbrž z hodnoty domu po rekonstrukci.

Nejedná se o žádné šarlatánství, kdy je nutné počítat s drahou půjčkou, stále se jedná o klasický účelový úvěr na bydlení. Zatímco tak levnější hypotéku nemusíte ihned zatracovat, s minimem byrokracie se ale raději rozlučte. Administrativní kolečko bude v tomto případě o něco náročnější. Dodat budete muset:

  • kupní smlouvu,
  • rozpočet stavebních prací,
  • harmonogram stavebních prací,
  • stavební povolení.

Na základě těchto dokumentů pak znalec banky stanoví hodnotu domu po rekonstrukci, ze které se bude vycházet při sjednávání hypotéky. Naštěstí řadu věcí lze vyřídit a sjednat online, do banky tak nemusíte chodit třikrát týdně kvůli jednomu podpisu či doložení jednoho dokumentu.

Atypická stavba na samotě u lesa je rizikem

Pozitivum úvěru na bydlení, který je určen jak na koupi, tak i na následnou rekonstrukci, je v tom, že dlužník po určitou dobu splácí pouze úroky z půjčené částky. Dlužná suma se začíná splácet až po rekonstrukci, díky tomu zbývá více peněz na případné vícenáklady. I přesto je ale dobré si vše důkladně propočítat, ať v polovině oprav člověk nezjistí, že peníze chybí. S výpočty a propočty pomůže hypoteční kalkulačka a pečlivé plánování rodinného rozpočtu.

Kromě chybějících financí může plány o vlastním domě zhatit také přílišná jedinečnost stavby. Jestliže si vyberete atypickou nemovitost na samotě u lesa, je zde vyšší riziko toho, že znalec povolaný bankou dům ocení na nižší hodnotu, než byste očekávali. Při odhadu se totiž vychází z podobných nemovitostí a z cen panujících v okolí, pokud ale chybí dostatek domů na porovnání, není z čeho vycházet a je nutné počítat s nižší hodnotou nemovitosti, což ovlivní výši hypotéky.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky