Získání hypotéky je poměrně složitý proces. O hypotéku většinou lidé žádají jednou za život a předem je dobré vědět, čemu se vyhnout, aby byla schválena. Často totiž jen finanční bonita pro získání hypotéky nestačí. Finanční specialistka Veronika Hegrová vám poradí praktické typy, jak se vyhnout těm nejčastějším „nástrahám“, které stojí v úspěšném získání hypotéky?
Při schvalování hypotéky se mohou vyskytnout mnohé problémy. Pokud jako klient projdete tzv. pre-scoringem v hypoteční kalkulačce a dodáte všechny patřičné podklady, zdaleka ještě nemusíte mít vyhráno. Pamatujte také na to, že financování je potřeba si zajistit dříve, než podepíšete s realitní kanceláří rezervační smlouvu a složíte rezervační zálohu.
A jaké jsou nejčastější překážky v získání hypotéky?
Věcné břemeno
Věcné břemeno užívání (případně dožití) pro fyzickou osobu. Takovou nemovitost nelze poskytnout do zástavy. Banka však může přistoupit na výjimku v případě vysokého věku dotyčné osoby. Věcné břemeno lze zrušit – takový krok může provést prodávající vkladem na katastrálním úřadě.
Pozor na exekuce
„Nemovitost s exekucí není možné dát do zástavy. Hypotéku na ní získat lze. Do zástavy se musí poskytnout jiná nemovitost nebo využít předhypotečního úvěru, který bude nahrazen standartní hypotékou ve chvíli, kdy je nemovitost od exekucí očištěná a dá se s ní již ručit. Banky ale takové nemovitosti nefinancují rády. Vždy si dobře zjistěte veškerou „historii“ nemovitosti, kterou chcete. Dobré je také si projít výpis z katastru nemovitostí a ujistit se například, že na pozemku nevznikla přístavba, která by nebyla zapsaná v katastru nemovitostí,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová, obchodní ředitelka hyponamiru.cz, prvního online sjednávače hypoték na českém trhu.
Nemovitost vlastní více majitelů
Má nemovitost více majitelů? Pak je nezbytné získat a opatřit si souhlas všech spolumajitelů nemovitosti s prodejem. Nebo s vložením nemovitosti do zástavy. Pokud se např. do zástavy přidává byt nebo rodinný dům a je tam více vlastníků, se zápisem zástavního práva musí souhlasit všichni majitelé Dalšími problémy mohou být v případě, pokud je rozdílný majitel stavby a pozemku. V případě prodeje vždy musí nabídnout ke koupi nejdříve nemovitost nebo pozemek tomu druhému.
Věnujte pozornost rezervační smlouvě
Kupujete nemovitost přes realitní kancelář? Pak dbejte následujících rad:
„Rezervační smlouva je právně závazný dokument, který se uzavírá na základě zájmu o koupi nemovitosti a specifikuje dobu, po kterou nelze uvedenou nemovitost nabízet dalším zájemcům. Součástí rezervační smlouvy jsou také ustanovení o rezervačním poplatku, který se buď poté započítá při úhradě kupní ceny, popřípadě může být využit pro sankční poplatek při nedodržení smlouvy,“ upřesňuje Veronika Hegrova z hyponamiru.cz.
Před uzavřením rezervační smlouvy vždy věnujte pozornost technickému i právnímu stavu nemovitosti. U prvního je možné využít služeb znalce, který technický stav zhodnotí (statika, rozvody, zateplení atd.)
Právní stav nemovitosti je dobré posoudit právníkem. Ten už odhalí, zda na předmětné nemovitosti nejsou uvaleny právní překážky.
Související
20. listopadu 2024 11:28
15. listopadu 2024 10:29
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
4. října 2024 8:59
6. září 2024 8:26