Hypotéky v roce 2020 zdraží. Bude vlastní bydlení doménou jen těch nejbohatších?

Zdražování hypoték se nevyhneme ani v roce 2020, banky už nyní začínají s pozvolným nárůstem úrokových sazeb. O kolik vzrostou a proč se mnoha českým domácnostem sen o vlastním bydlení na dlouhá léta rozplyne?

hypotéky

O zdražování hypoték se mluví už nějaký ten pátek, loni v říjnu některé banky éru navyšování úrokových sazeb započaly, letos se pak k prvním vlaštovkám nejspíš přidají i ostatní bankovní domy. V současné době se průměrný úrok pohybuje kolem 2,34 %, v roce 2020 by se mohl vyšplhat k hranici 3 %.

Co banky ovlivňuje při nastavování úrokových sazeb?

U navyšování úrokové sazby musí být banky velmi obezřetné, pro Čechy je úrok hlavním parametrem, podle kterého se při výběru hypotéky orientují a rozhodují. Jakmile se banka pustí do výrazného zdražování, ucítí to na poklesu klientů. Ti si za pomoci online kalkulačky umí vypočítat hypotéku a zjistit, kolik za ni přeplatí, mnohdy už ale nezohledňují jiné parametry, které mohou úvěr s nízkou sazbou pořádně znevýhodnit.

Kromě chování spotřebitelů pak banky přihlíží i k dalším faktorům. Na určování správné výše úroků se podílí například cena zdrojů, ze kterých jsou hypoteční úvěry financovány. Dalším důležitým faktorem jsou stanoviska České národní banky, respektive výše základních úrokových sazeb, a v neposlední řadě pak také marže peněžních ústavů a aktuální vývoj zájmu o hypoteční úvěry.

Zdražení hypoték zavře vrátka dalším zájemcům

Češi si za poslední roky zvykli na enormně levné úvěry na bydlení, není totiž tomu tak dávno, kdy bylo možné hypotéku získat s úrokem pod 2 %. Výraznější zdražení v kombinaci s přísnějšími podmínkami a s vysokými cenami bytů by mohl hypoteční trh ochladit a zájem o zadlužení kvůli vlastnímu bydlení by mohl klesnout.

Už v loňském roce banky pocítily, že poptávka po hypotékách klesá, a to zhruba o pětinu. Tento vývoj nezastavilo ani snižování úrokových sazeb, obdobný trend banky očekávají i letos, v lepším případě si připouští alespoň stagnaci trhu.

Vlastní bydlení se českým domácnostem čím dál více vzdaluje

Pro řadu zájemců o úvěr je už aktuální situace neúnosná, do budoucna se přitom očekává, že růst ekonomiky ustane, avšak inflace nadále poroste. Znamená to tedy, že příjmy spotřebitelů už nebudou stíhat růstu cen a s vlastním bydlením se tak bude moci rozloučit další skupina zájemců, kteří na hypotéku prostě nedosáhnou.

Zdražování hypoték je v Česku citlivé téma, které se dostává do začarovaného kruhu. Především ve velkých městech jsou už ceny nemovitostí pro řadu domácností neakceptovatelné, pokud se ale k tomu nyní přidá ještě stagnace ekonomiky a nárůst úrokových sazeb, stane se vlastní bydlení doménou jen těch nejbohatších. Vyčkávat s hypotékou na lepší časy se tak nemusí vyplatit, příznivější konstelace hvězd totiž v následujících letech nemusí přijít.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky