Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Doba rekordně nízkých hypoték je definitivně pryč

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Dražší hypoteční úvěry a výrazně menší zájem o ně. Tak začal letošní rok na hypotečním trhu. Průměrná hypoteční sazba v lednu podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla na 2,28 procenta. Banky v prvním měsíci letošního roku uzavřely 7783 hypotečních smluv, což je v porovnání s loňským prosincem propad o 1568.

Nižší zájem o hypotéky je dán jednoznačně přísnějšími pravidly pro jejich poskytování i rostoucí základní úrokovou sazbou, která je prodražuje. Vzhledem k deklarované ochotě České národní banky (ČNB) i nadále základní sazbu zvyšovat je jasné, že je doba rekordně levných hypoték definitivně pryč.

Zásadní problém pro přístup k hypotékám jsou nekoncepční zásahy ČNB, které výrazně omezují dostupnost hypotečního financování pořizování vlastních nemovitostí. Nejprve bankám doporučila (rozuměj nařídila) poskytovat maximálně 80procentní hypotéky. To znamená, že na pořízení průměrného bytu v Praze, jehož cena na konci loňského roku dosáhla 6,4 milionu korun, zájemce potřebuje minimálně jeden a čtvrt milionu korun ze svého. Tak vysokou částkou však disponuje pouze mizivé procento zájemců o nové bydlení, proto se ji snažili sehnat jinak – například spotřebitelským úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření.

To však bylo také trnem v oku centrálních bankéřů, ČNB proto i tuto praxi zatrhla. Komerční banky ji poslechly a od letošního roku dofinancování hypotéky jiným úvěrem neumožňují. Dostupnost hypoték tak výrazně poklesla a pro většinu domácností se sny o vlastním bydlení staly jen nesplnitelnou touhou.

Problém v budoucnu by však mohli mít i ti, kteří se v minulých měsících nechali zlákat extrémně nízkými hypotečními úroky a vzali si úvěr takzvaně „na krev“. Vzhledem k očekávanému pravidelnému zvyšování základní úrokové sazby a z něj vyplývajícímu zdražování všech úvěrů včetně těch hypotečních, musí všichni počítat s výrazně horšími podmínkami při nejbližším refinancování hypotéky po skončení současného fixačního období. Domácnosti by proto měly využít aktuálních nižších měsíčních splátek k vytvoření dostatečné rezervy pro to, až se jim měsíční výdaje na hypotéku opět zvýší. Jinak mohou o své vysněné bydlení v nejhorším případě i přijít. Informoval RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Témata:  hypotéky bydlení

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

9. dubna 2025 10:52

Česko plné radarů! Seznam 984 míst, kde dnes můžete být změřeni za překročení rychlosti

Desátý ročník masivní policejní akce Speed Marathon začne ve středu 9. dubna půlnocí. Tento víkend se po celé zemi objeví desítky dopravních hlídek. Kde všechno budou policisté měřit rychlost?

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.