Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéku i neúčelový úvěr pořídíte letos zase o něco levněji

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Většina bank nabízí letos lepší úrokové sazby u úvěrových produktů. A to jak u hypoték, tak u neúčelových úvěrů. Pozor si však musíte dát třeba na platební historii. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb, který uskutečnila analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika společně s IBM Česká republika, Informace přináší Nejbanka.cz

Neúčelové úvěry má ve svém portfoliu 15 ze 17 hodnocených bank. V průměru mohou klienti získat od bank půjčku levněji než v loňském roce. „Tedy alespoň ti, kteří mají bezproblémovou platební historii. Při sjednání úvěru si totiž banka každého zájemce prověří v registru dlužníků a podle výsledku nastavuje úrokovou sazbu individuálně,“ uvedla Gabriela Šamanová z analytické agentury Datank. Meziročně průměrná úroková sazba, i průměrná hodnota RPSN poklesla. RPSN, která je pro posouzení výhodnosti půjčky zásadní, klesla poměrně výrazně, v průměru o 2,1 procentních bodů. Pokud se podíváme na to, jak se liší v některých případech udávané hodnoty úrokové sazby a RPSN, největší rozdíl najdeme u Expobank (cca 3,6 p. b.). U ostatních bank není rozdíl větší než 2 p. b.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů klesá

Meziročně zaznamenali analytici pokles průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Sledovali úrokovou sazbu u tříleté a pětileté fixace. K poklesu úrokových sazeb došlo už mezi lety 2014 a 2015, a to v průměru zhruba o 0,5 procentních bodů. Mezi lety 2015 a 2016 byl zaznamenán další posun směrem dolů, a to o dalších asi 0,4 procentních bodů. „V mnoha případech klient dosáhne na ještě nižší úrokovou sazbu, než je uvedeno v tabulce, protože my hodnotíme sazby bez slev za pojištění schopnosti splácet,“ uvedla Šamanová. Slevu může potenciální klient získat například u UniCredit Bank a to za to, že bude aktivně využívat kreditní kartu. „V uvedených sazbách je zahrnuta pouze případná sleva za aktivní využívání běžného účtu dané banky. U dalších slev z úrokových sazeb už si klient musí pohlídat, zda se mu součet úroků a plateb za pojištění vyplatí. Může se stát, že nižší úroková sazba společně s pojistným je ve skutečnosti dražší než vyšší sazba bez pojištění,“ dodala analytička. Průměrná úroková sazba u tříleté fixace vycházela v červnu 2016 na 1,99 %, u pětileté fixace pak ještě o něco výhodněji – 1,96 %.

U tříleté fixace nabídla nejnižší úrok Oberbank, a to na úrovni 1,6 %, nabízí ho však spíše stávajícím klientům. U pětileté pak Waldviertler Sparkasse – 1,75 %, která však má pobočky pouze v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Na prvních příčkách se úrokové sazby u hypoték zásadně neliší, rozdíly se mnohdy pohybují dokonce v řádu setin procenta. Do dvouprocentní sazby se v případě tříleté fixace vejde hned osm bank, v případě pětileté dokonce deset bankovních domů.

Témata:  hypotéky půjčky CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy