Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

5 triků, jak z nás banky a nebankovní společnosti dostanou více peněz za úvěr

5 triků, jak z nás banky a nebankovní společnosti dostanou více peněz za úvěr
5 triků, jak z nás banky a nebankovní společnosti dostanou více peněz za úvěr
Foto: INCORP images

Po novele zákona o spotřebitelském úvěru se trh významně pročistil a zbyly pouze desítky subjektů, které mohou půjčovat peníze fyzickým osobám. Ačkoliv se tedy dá s jistotou tvrdit, že půjčky přes internet jsou bezpečnější, než kdykoliv dříve, opatrnost je na místě. (PR článek)

Online půjčky poskytované bankami a nebankovními společnostmi jsou opět na vzestupu.

Na co nás poskytovatelé úvěrů lákají?

Odpuštění splátek, první půjčka zdarma, zaplacené splátky zpět, nízké úrokové sazby a mnoho dalšího. Zbraní, kterými nás poskytovatelé úvěrů oslovují je celá řada. Některé mohou být skutečně výhodné, ale pouze za určitých podmínek, některé ale výhodné nejsou už na první pohled. Jak si půjčit peníze zodpovědně a nespálit se? Zde je pět oblíbených triků se kterými je možné se setkat.

"Půjčka zdarma" se může snadno prodražit

Nabídka první bezplatné půjčky je doménou zejména nebankovních poskytovatelů úvěrů, kteří se snaží oslovit nové zákazníky. Těm, v případě, že úvěr splatí včas, nabízejí první půjčku zdarma. Obvykle se jedná o malý úvěr do 10 000 Kč s dobou splatnosti max. 30 dnů. Pokud úvěr stihnete včas splatit, nic navíc skutečně nezaplatíte. Každá další půjčka pak už je ale pochopitelně standardně úročena (a to často, velmi vysoko). Větší problém by ale mohl nastat, pokud byste se splacením dostali do prodlení - poplatky za prodloužení doby splatnosti bývají velmi vysoké! Bezplatná půjčka tak může paradoxně být nakonec docela drahá.

Úrok a RPSN nejsou totéž

Neúčelová bankovní půjčka s úrokem od 4,9 % p.a., zní na první pohled možná lákavě. Větší vypovídající hodnotu při srovnání půjček však má hodnota RPSN. Ta v tomto případě činí více jak 10 % p.a. - a to už zdaleka tak výhodné není. Jak je to možné? Úrok, narozdíl od RPSN, totiž nezahrnuje další poplatky a náklady s úvěrem spojené (např. poplatky za poskytnutí půjčky, vedení úvěrového účtu, ...). Ačkoliv ze zákona musí všichni poskytovatelé výši RPSN uvádět, větším písmem zpravidla prezentují výši úroku, která je však vždy nižší.

Poplatky za poskytnutí úvěru a opožděnou splátku

Výše poplatků zejména u krátkodobých půjček je u některých společností astronomická. Stále se lze setkat s případy (naštěstí jich je ale výrazně méně, než dřív), kdy půjčku 5000 Kč klient za jediný měsíc přeplatí i o 2000 Kč. Levnější úvěr naopak může být zatížen neúměrně vysokými sankcemi při zpoždění splátky i o jediný den. Mezi úvěry - bankovními i nebankovními - stále panují velké rozdíly. Řešením může být využití online srovnávačů, díky nim získáte přehled o většině nabídek na trhu a můžete si sami vybrat nabídku, která vám bude nejvíc vyhovovat.

Pozor na reklamní taháky "až" a "již od"

„Promineme vám až 15 splátek“ nebo „Měsíční splátka již od 599 Kč“, to jsou skutečné případy reklamních upoutávek se kterými se lze setkat. Uvedené bonusy a výhody lze opravdu získat, ale rozhodně nejsou automatické a pro všechny. Některé příklady mohou být pouze ilustrativní a nemusí na ně dosáhnout každý zájemce o půjčku. Jiné bonusy pak vyžadují splnění přesně daných pravidel. Například perfektní splácení po celou dobu trvání smlouvy, i opoždění s jedinou splátkou může cestu k výhodné nabídce zhatit. Jinými slovy, některé banky nabízejí poměrně drahý úvěr, který pouze postupně zlevňují - a přešlapy neodpouští.

Odpuštěné splátky pouze u dlouhých splatností

Nejlákavěji obvykle vypadají příklady půjček, které započítávají všechny dostupné bonusy a pracují s dobou splatnosti v řádu let. Pokud klient chce dosáhnout na maximální počet odpuštěných splátek, musí splácet nejdelší možnou dobu (a úvěr tedy výrazněji přeplatit). S kratší splatností pochopitelně počet odpuštěných splátek dramatický klesá.

Využijte srovnání půjček a ušetřete!

Ať už hledáte úvěr, cestovní pojištění, chcete ušetřit na energiích, nebo hledáte nejlevnější povinné ručení. Všechny tyto produkty se vyplatí porovnávat online. Využít můžete celou řadu srovnávačů, stačí zadat pouze několik základních údajů a ihned v přehledné tabulce vidíte nabídku bank, pojišťoven a dodavatelů energie. Pokud budete mít zájem, můžete nezávaznou poptávku přes internet také s vybraným partnerem dojednat. Srovnání pojištění i úvěrů se vyplatí vždy, šance, že by první nabídka, kterou dostanete byla ta nejvýhodnější je totiž poměrně malá. Použití srovnávačů je rychlé a samozřejmě bezplatné.

Témata:  banky půjčky úvěry PR článek CZK

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hypoteční sazby rostou: Co ovlivňuje aktuální nabídku na trhu?

V prvních měsících roku jsme zaznamenali pokles úrokových sazeb, nejnižší dosáhla 4,29 %. Česká národní banka snížila reposazbu na 5,25 %, ale ceny dlouhodobých zdrojů zabránily dalšímu poklesu sazeb. Banky začaly reagovat zvýšením nabídkových sazeb. Aktuální nejnižší sazba s tříletou a pětiletou fixací je 4,68 %. Průměrná sazba tříletého fixu vzrostla z 5,17 % na 5,28 %