Obávaná vlna zdražování hypoték prozatím nedorazila

Obava z možného zdražení hypoték přivedla do bank rekordní počet klientů a objem sjednaných hypoték v červnu vystoupal na bezmála 20 miliard korun. Ceny se však zatím zásadně nemění. Na červnový „hajk“ 2 velkých bank však reagovala minimálně, takže index nabídkových sazeb v uplynulém měsíci zakotvil na 2,17 %, informují GOLEM FINANCE.

Ilustrační fotografie
reklama

V červnu ohlásily obrat a mírné zvýšení sazeb dva ze tří největších hráčů – Komerční banka a Hypoteční banka. K nim se však přidala pouze Expobank a na začátku července UniCredit Bank. Zbylých 10 hráčů na trhu se sazbami nehýbalo a prakticky drží sazby z letošního května, takže k zásadnímu cenovému obratu v cenové oblasti tedy (zatím) nedošlo.

„V červnu se paušálně mluvilo o zdražení, ale přesněji řečeno, u fixací do 5 let bylo zdražení jen kosmetické, největší růst byl u sazeb na delší fixace 7 až 10 let (cca 3 desetiny %). Fixací do 5 let je drtivý podíl (jen tříletých a pětiletých je více než 80 %), takže dopad byl minimální,“ upřesňuje Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na úvěrové financování bydlení.

Index GOFI 70 mapující napříč trhem průměrnou úrokovou sazbu hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV*) v červenci stagnoval na 2,17 %. Oproti loňskému roku je průměr nabídkových sazeb o půl procentního bodu níže. V korunovém vyjádření tato změna znamená, že zatímco loni v červenci klient s 2milionovou hypotékou a 20letou splatností zaplatil na měsíční splátce 10 764 Kč, letos je to o necelých 500 Kč méně, jak ilustruje následující srovnání. 

Menší změnu zaznamenaly indexy s vyšším LTV. Hypotéky poskytované do 85 % zástavní hodnoty meziměsíčně podražily o 3 setiny procenta na 2,31 % a o stejný díl vzrostl i index GOFI100 mapující průměrnou nabídkovou sazbu 100% hypoték. Tento typ hypoték nyní banky v průměru nabízejí se sazbou 3,41 %. Stoprocentní hypotéky jsou nyní ve středu zájmu České národní banky, která chce jejich poskytování omezit.

Průměrná nabídková sazba hypoték s plovoucí úrokovou sazbou navázanou na 1měsíční PRIBOR v červenci stagnovala na 2,37 %, tedy o 2 desetiny výše, než se pohybuje průměr fixních sazeb. Nejnižší nabídka aktuálně činí 1,59 % (UniCredit Bank).

Hypotéky se sazbou od 1,69 % p.a.

Indexy GOFI jsou průměrem za celý trh. V praxi nabídka bank u hypoték do 70 % LTV začíná na 1,69 % pro 3letou fixaci. Tuto sazbu aktuálně nabízí mBank a UniCredit Bank a pod dvěma procenty jsou ještě nabídky 3 bank – Equa Bank, Hypoteční banka a Sberbank. Při výběru vhodné banky je však třeba započítat také poplatky související s hypotékou a zohlednit cenu navazujících služeb, jejichž sjednáním banky podmiňují poskytnutí atraktivní sazby. Konečnou cenu ovlivňuje mnoho faktorů a nabídková sazba je pouze odrazovým můstkem pro nalezení vhodné banky. Pro detailní srovnání doporučujeme využít služeb zkušeného hypotečního specialisty.  

Podzim možná přinese překvapení

Další větší zdražování se podle našeho názoru nechystá, primárně mluvíme o sazbách s fixací do 5 let. Z pohledu Hypoteční banky, Komerční banky a UniCredit Bank bylo zdražení logické, během dubna, května rostla cena zdrojů, ze kterých se banky financují úvěry koncovým klientům, navíc právě tyto banky zpracovávaly rekordní počty úvěrů. Trend se však otočil a cena zdrojů začala v červnu opět klesat a ostatní banky takticky vyčkávají. Tato situace bude podle našeho názoru přetrvávat do konce léta a během podzimních měsíců očekáváme, že banky přijdou s novými akčními nabídkami a cenovými zvýhodněními, díky kterým budou moci klienti v individuálních případech dosáhnout na ještě zajímavější ceny, než banky nabízejí nyní. Nechme se překvapit.

Témata: hypotéky | bydlení
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky