Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéky: Byli Češi připravení na růst úrokových sazeb?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Aktuální růst průměrné roční sazby hypoték na 3 % Čechy nepřekvapil. V nedávném průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny totiž šest z deseti Čechů očekávalo sazby ještě vyšší. Ukázalo se také, že se lidé na trhu hypoték orientují lépe než v minulosti.

Více než čtvrtina Čechů očekává u hypotéky s pětiletou fixací úrokovou sazbu nad 5 % za rok, další třetina pak nad 3 %. Tedy o něco vyšší, než je realita. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Průměrné ceny, za které finanční instituce poskytují hypoteční úvěry, nepřetržitě narůstají už od června minulého roku. Podle Fincentrum Hypoindexu v lednu tohoto roku vzrostla průměrná úroková sazba hypoték na rovná tři procenta.

„Úrokové sazby hypoték se během loňského roku postupně navyšovaly a není tedy překvapivé, že se lidé v průzkumu projevili spíše jako pesimisté. Očekáváme, že letos do konce roku úrokové sazby porostou jen mírně,“ komentuje výhled do budoucna Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Oproti obdobnému průzkumu, který spořitelna realizovala v minulém roce, je zřejmé, že lidé se nyní na trhu hypoték orientují lépe. Tehdy sazby chybně odhadovalo 74 % Čechů. Vzhledem k aktuálně rostoucím cenám bydlení se nyní lidé lépe informují o možnostech jeho financování.

„Žádost o hypotéku je výjimečná životní událost, která většinu z nás potká jen jednou za život. U tak významného kroku pak při rozhodování nehraje roli jen úroková sazba, ale třeba i úroveň poradenství nebo šance mít úvěr schválený v co nejkratším čase. V Raiffeisen stavební spořitelně například nyní schvalujeme dvě třetiny úvěrů už do 24 hodin,“ dodává Lenka Molnárová.

Data Raiffeisen stavební spořitelny zároveň potvrzují, že Češi k úsporám na bydlení přistupují zodpovědně a jsou si vědomi toho, že bez vlastních úspor na hypotéku nedosáhnou.

Témata:  hypotéky Česko

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?