Na vlastní bydlení dosáhnete i s nižším příjmem

Ceny bytů a domů ve velkých městech dosáhly maxima. V Praze dnes nesplní podmínky pro získání hypotéky přibližně každý třetí žadatel. Naopak nejvyšší úspěšnost mají žadatelé z Ústeckého a Pardubického kraje. Špatně placení zaměstnanci a lidé s vysokými dluhy dnes mohou na hypotéku zapomenout, bez ohledu na to, ve kterém kraji žijí.

Ilustrační fotografie

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je pro pracující jednotlivce ve špatně ohodnocených oborech obtížné. Jedním z hlavních kritérií při posuzování žádosti o hypoteční úvěr je výše čistého příjmu žadatele. A právě v této kategorii lidé s nízkými výdělky často narazí. Z běžných profesí mají při schvalování hypotéky horší postavení například průměrně placení prodavači, řidiči nákladních automobilů, pracovníci v administrativě, manipulační a ostatní pomocní dělníci ve výrobě, pracovníci ostrahy, kuchaři nebo servírky.

Průměrná čistá mzda u zmíněných pozic obvykle nedosahuje ani 20 tisíc korun. Například s čistým příjmem 18 tisíc korun, při roční úrokové sazbě 2,9 procenta a době splatnosti 25 let, je reálné dosáhnout na hypotéku ve výši 1,7 milionu korun, což na pořízení dvoupokojového bytu v Praze či Brně zdaleka nestačí. Banky při posuzování žádosti o hypotéku sledují nejen výši čistého příjmu, ale také celkové zadlužení žadatele. Podle nových pravidel nesmí celková výše všech dluhů žadatele o hypotéku překročit devítinásobek jeho ročního příjmu (ukazatel DTI). Současně nesmí být celková měsíční splátka všech úvěrů vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI). „Naše statistiky ukazují, že nejhůře jsou na tom při schvalování hypotéky lidé z Prahy, kdy alespoň jednu z výše uvedených podmínek nesplní přibližně každý třetí žadatel. Důvodem je nejen to, že jsou v hlavním městě dražší nemovitosti a lidé žádají o vyšší hypotéky, ale také skutečnost, že růst cen nemovitostí v Praze byl v posledních letech vyšší než růst výdělků. Nejvyšší úspěšnost při schvalování hypoték mají naopak lidé z Ústeckého kraje, kde 85 % žadatelů splní obě sledované podmínky. Vysokou úspěšnost mají také žadatelé z Pardubického kraje, kde 83 % klientů prochází,“ popisuje aktuální situaci na trhu hypoték Lukáš Komínek, analytik portálu HYPOnaMÍRU.cz.

Programátor si menší byt v Praze koupí

Za šedesátimetrový byt v Praze dnes prodávající běžně požadují 4,5 milionu korun. Pokud banka ocení zastavovanou nemovitost na rovné čtyři miliony korun, při 80 % hypotéce budete žádat o částku ve výši 3,2 milionu korun. Abyste při úrokové sazbě 2,9 procenta a splatnosti 25 let měli šanci získat hypotéku, musí vám každý měsíc přijít na účet alespoň 34 tisíc korun čistého. Takového čistého příjmu dosahují například programátoři, chemičtí inženýři, finanční analytici a poradci, správci databází či vedoucí pracovníci v dopravě, logistice a příbuzných oborech. „Zájemci o vlastní bydlení musí počítat s tím, že kupní a odhadní cena nemovitostí se může výrazně lišit. Na pokrytí rozdílu mezi kupní a odhadní cenou si musí lidé vytvořit dostatečnou finanční rezervu. Naspořit si také musí na provizi placenou realitní kanceláři a platbu daně z nabytí nemovitých věcí. Ve většině případů potřebujete mít v Praze naspořeno na dvojpokojový byt alespoň 1,5 milionu korun,“ doplňuje Lukáš Komínek.

Jak dosáhnout na vlastní bydlení s nižším příjmem?

Kdo chce bydlet ve vlastním, neměl by nákup nemovitosti příliš dlouho odkládat. Když si stihnete sjednat hypotéku do třicítky, můžete si dobu splatnosti natáhnout třeba na 35 let. Nejenže dosáhnete na vyšší hypotéku, ale současně bude měsíční splátka nižší. Tržní cenu nemovitosti ovlivňuje i zvolená lokalita a typ stavby. Obecně platí, že nemovitosti v centru jsou výrazně dražší než ty ve vzdálenějších částech nebo v těsné blízkosti měst. Levnější jsou také byty v panelových domech oproti těm v cihlových domech. „Vlastní bydlení nemusí být nedostupné ani pro lidi s nižšími příjmy. Bonitu si zvýší například tím, když budou žádat o hypotéku ve dvou. Pokud spolužadatel splňuje pravidla pro získání hypotéky, je šance získat vyšší úvěr i výhodnější podmínky,“ dodává Lukáš Komínek.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky