V každé šesté restauraci používají ke smažení přepálený olej, zjistila inspekce

V každé šesté restauraci používají kuchaři k přípravě jídel fritovací olej, který byl přepálený a je nevhodný k lidské spotřebě. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrolách 82 restaurací, v nichž prověřila 98 vzorků. V porovnání se stejnými kontrolami v předchozích letech je to mírné zlepšení. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Ilustrační fotografie
reklama

Inspektoři podle mluvčího vzorky hodnotili senzoricky, tedy podle vůně, chuti, barvy nebo přítomnosti zuhelnatělých zbytků. "Měřili také obsah takzvaných polárních látek a dále v laboratoři stanovili polymerní triacylglyceroly. U několika vzorků laboratoř potvrdila až násobné překročení akceptovatelných hodnot tepelného rozkladu hodnocených fritovacích olejů," dodal.

U deseti kontrolovaných provozoven inspektoři zjistili také znečištění fritézy ztuhlými mastnými nečistotami kvůli zanedbání pravidelného čištění.

Přepálené fritovací oleje obsahují látky škodlivé pro lidské zdraví, odborná literatura uvádí i možné karcinogenní účinky.

Inspektoři nařídili všem, kdo nějak pochybili, aby zjištěné nedostatky odstranili, a zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty. Přehled všech kontrolovaných restaurací včetně vyhodnocení lze najít v sekci Tematické kontroly na webu Potraviny na pranýři.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky