Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměrný Čech letos utratí za zmrzlinu přes 800 korun, v Česku se jí loni vyrobilo historicky druhé největší množství

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Výroba zmrzliny v Česku překonala hubená covidová léta a se „vší parádou“ navazuje na dobu před pandemií. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Eurostatu.

V Česku se loni podle nich vyprodukovalo 44,8 milionu litrů oblíbené ledové pochoutky, meziročně o zhruba 17 procent více. Jedná se druhý největší objem vyrobené zmrzliny. Rekordním rokem z hlediska výroby zmrzliny je v Česku stále rok 2018. Tehdy se jí v zemi vyrobilo 49,1 milionu litrů. V roce 2018 panovalo mimořádné suché a teplé počasí, které bylo pohromou zemědělcům, avšak prodeje, a tedy i výrobu zmrzliny podpořilo.

Covidová léta 2020 a 2021 znamenala pohromu naopak pro zmrzlináře. Ledové pochoutky se tehdy v Česku vyrábělo průměrně jen 37,3 milionů litrů ročně. Produkce zmrzliny tak klesla na úrovně před rokem 2015. Výroba zmrzliny v Česku ovšem dlouhodobě trendové stoupá, i díky rostoucí kupní síle obyvatelstva, pro nějž zmrzlina představuje pochoutku, kterou si může odepřít, nemá-li dost peněz.

V letošním roce podle dat Statisty lidé v Česku utratí za zmrzlinu – tuzemskou i dováženou – zhruba 8,8 miliardy korun. Na hlavu tak za ni celoročně dají přibližně 811 korun.

Témata:  Česko zmrzlina

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy