Péče o důchodce? České rodiny trpí, senioři do domova nechtějí

V Česku žije kolem tří milionů seniorů. Těch, kteří jsou odkázáni na péči druhých, je podle odhadů kolem 300 tisíc. Většina z nich potřebuje péči 24 hodin denně 365 dní v roce. Služby domovů pro seniory využívá ale asi jen sto tisíc.

Ilustrační fotografie
reklama

Zhruba 120 tisíc rodin v Česku svým nemohoucím příbuzným pomáhá občas, zbytek obstarají asistentky a najaté pečovatelky. Dalších 80 tisíc Čechů o své blízké doma pečuje každodenně.

Řada domovů pro seniory přitom nabízí občasnou péči o seniory, takzvanou odlehčovací službu. Ta funguje jako běžný pobyt v domově pro seniory, pouze s tím, že v domově klient tráví omezenou dobu. Největší zájem je během letních měsíců, kdy rodiny odjíždějí na dovolenou. Nejfrekventovanější je období zhruba od června do září.

Podle průzkumů devět z deseti seniorů do domova pro seniory nechce. Hlavním důvodem je strach z cizího prostředí. Pro seniory je proto daleko jednodušší být pár dní někde na zkoušku s vědomím, že mohou kdykoliv odejít zpátky domů. Často se ale stává, že jsou se službami tak spokojení, že už se domů vrátit nechtějí.

Lidé ale mají ze soukromých domovů pro seniory stále obavy. Jednoduše se bojí, že budou nad jejich finanční možnosti. Přitom lidé závislí na pomoci druhých mohou žádat o státní příspěvek na péči.

Zhruba 24 procent rodin pečujících o své blízké potřebuje finanční pomoc. Kromě finanční zátěže představuje permanentní péče o blízké i obrovský psychický tlak a časovou náročnost. Je takřka pravidlem, že jeden člen pečující rodiny musí opustit zaměstnání, aby byl neustále k dispozici. Tím se samozřejmě sníží rozpočet rodiny.

Na rodinách, které umístí své blízké do domova a jezdí je pak navštěvovat, je vidět velká úleva. Podle domova pro seniory Centrum Na Verandě ale po čase téměř všem dojde, že by stejně nebyli schopni poskytnout takovou péči jako odborně vyškolený personál.

Témata: důchodci | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky