Nevěřte mýtům o úspoře energií. Každoročně mohou vaši peněženku připravit až o tisíce

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Největší spotřebu energií domácnosti pociťují s příchodem chladnějších měsíců. Jestliže se i vy děsíte každoročního vyúčtování a vysokého poplatku za energie, přečtěte si mýty o úspoře elektřiny a podívejte se na zoubek vaší domácnosti.

Nevěřte mýtům o úspoře energií. Každoročně mohou vaši peněženku připravit až o tisíce

Ceny energií neúprosně rostou. Jestliže i vy přemýšlíte, jak co nejefektivněji ušetřit, přečtěte si o nejčastěji kolujících mýtech ohledně úspory energií a služeb v domácnosti. Nevěříte některým z nich i vy?

1. Stand-by režim

Necháváte kávovar nebo nabíječku v zásuvce? Dejte pozor. I přesto, že je spotřebič vypnutý, spotřebovává energii. Jedná se sice o malé množství elektřiny, v ročním zúčtování však může jít ve výsledku až o tisícikorunu. V roce 2013 však došlo v rámci EU k ještě většímu zpřísnění limitů, spotřebiče vyrobené po roce 2010 tak nemohou ze sítě čerpat velké množství wattů.

Tip: Vypínejte spotřebiče ze zásuvky zejména v případech, kdy odjíždíte na delší čas pryč. Například na dovolenou či na služební cestu. Dobrým pomocníkem může být prodlužovací kabel s vypínacím tlačítkem.

2. Buďte energeticky soběstační

Zvyšování cen elektřiny a plynu od externích dodavatelů bohužel nelze nikterak zamezit. Jednou z cest, jak si přestat dělat vrásky s vysokým vyúčtováním, je zmenšit svou závislost na poskytovatelích energií. Pokud vlastníte dům, popřemýšlejte, zda se vám nevyplatí domácí solární elektrárna. U bytu zase zvažte vhodnou izolaci, jelikož značná část tepla uniká kvůli nevhodnému nebo chybějícímu zateplení. Porozhlédnout se také můžete u konkurence. Online srovnání cen plynu udělá většinu práce za vás a ukáže, u kterého dodavatele lze výrazně ušetřit.

Tip: Zjistěte si také, zda nemáte nárok na nižší tarif. S ním totiž platíte za elektřinu méně než u tzv. vyššího tarifu, který využívá většina českých domácností.

3. Podívejte se na zoubek spotřebičům

Jeden z nejčastějších mýtů se týká používání klasické elektrické trouby. Její neustálé zapínání a vypínání nepředstavuje žádnou úsporu, ale naopak zvyšuje spotřebu elektřiny téměř o polovinu. Trouba totiž potřebuje čas i vyšší stupně k tomu, aby se dostatečně zahřála. Oproti tomu mikrovlnka je energeticky úspornější a jídlo ohřeje za zlomek času. Dalším mýtem je, že prázdná lednice nežere tolik elektřiny jako ta plná. Opak je pravdou, tedy alespoň napůl. Pro ideální fungování a ochlazování by měla být chladnička naplněna zhruba z 50 až 80 %. V případě, že potraviny uvnitř chybějí, spotřebič hůře drží chlad. Nezapomeňte také, že není příliš ekonomické nechávat ledničku v blízkosti tepelného zdroje (například u topení či trouby). Spotřebič pak totiž musí vynaložit mnohem více energie, aby se ochladil na požadovanou teplotu.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky